Vražda na zámku Styles - Agatha Christie

11.12.2020

Prvá kniha s detektívom Herculom Poirotom. Nečudo, že sa Agatha Christie stala kráľovnou anglických detektívok.


Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ        Rok vydania: 2020         Počet strán: 200        Väzba: pevná        Žáner: detektívka


Na zámku Styles sa stane vražda. Pani domu je otrávená a podozrivých je celkom dosť. Od nového manžela, ktorého každý neznáša, cez dvoch nevlastných synov, až po mladučkú ošetrovateľku pracujúcu v lekárni. Tento prípad dokáže rozmotať jedine Hercule Poirot a jeho šedé bunky.

Na úvod vychválim nádhernú obálku 😍 a predslov, ktorý nám objasňuje začiatok a zrod slávnej spisovateľky a jej hrdinu. Dozviete sa čo ju nakoplo do napísania prvej detektívky, čo ju inšpirovalo k vytvoreniu malého belgického mužíčka, alebo ako sa pasovala s vydaním tejto svojej prvotiny. Úplne ma to povzbudilo, aby som si už konečne prečítala aj nejaký ten jej životopis. Ak máte nejaký tip, ktorá jeho verzia je najlepšia, určite mi dajte vedieť 😉.

Teraz už priamo k obsahu knihy. Veľmi sa mi páčilo, že dej je písaný z pohľadu Poirotovho priateľa Hastingsa, ktorý sa objavuje aj v mnohých ďalších častiach. Niektoré Poirotove kroky pri pátraní po vrahovi boli zjavné a logické, nabádali ma tak rozmýšľať nad vraždou podobne ako on. Iné, naopak, som vôbec nechápala a tápala som v tme rovnako ako Hastings 🤯. Zápletka však bola naozaj do detailu premyslená a všetko, čo Poirot spravil alebo povedal nakoniec dávalo zmysel. Vyšetrovaním podozrenie prechádzalo z osoby na osobu a ja som naozaj nemala žiadne tušenie, kto by mohol byť vrah. Podozrievala som snáď úplne každého 🙈😅. Záver mi však potvrdil, že Agatha Christie to jednoducho vie. Zvrat ako sa patrí 👍.

V tejto časti sa autorka výrazne zamerala na jedy (keďže obeť je otrávená).  Prvý raz som sa stretla s naozaj silným škodlivým jedom a prezradím vám pikošku - v knihe, ktorú som čítala ako ďalšiu sa tento jed objavil taktiež 😱😀. Zjavne obľúbený jed na zabíjanie 🙈. Milujem keď sa pri čítaní beletrie človek aj niečo nové naučí alebo dozvie. Niežeby som chcela teraz zháňať ten jed 😂, ale chápeme sa ako to myslím 😄.

Ku koncu recenzie ešte jedna pochvala - a to za dve verzie poslednej kapitoly. Ako sa spomína v predslove, vydavateľ dal Agathe prerobiť poslednú kapitolu a ja sa mu musím touto cestou poďakovať. Kniha obsahuje aj pôvodnú poslednú kapitolu ale mne sa oveľa viac páčila tá prerobená, nehovoriac o tom, že tak Agatha postavila základy pre ostatné časti s Poirotom a vytvorila jeho charakteristickú úlohu, kedy na konci knihy zakaždým pred publikom podozrivých rozuzluje zločin.

Knihu môžem ohodnotiť jedine plným počtom hviezdičiek. Dokonalosť nad dokonalosti ❤️. Čítať Agathu Christie je pre mňa vždy zážitok 🥰.

5⭐/5⭐