Odvážna dáma - Kristi Ann Hunterová

10.11.2020

Pokračovanie príbehov so sídla Haven Manor.


Vydavateľstvo: i527.net        Rok vydania: 2020        Počet strán: 400        Väzba: pevná        Žáner: historický román


Daphne Blakemoorová si posledné roky spokojne žila vo svojom vlastnom svete. Mala všetko, čo potrebovala ku šťastiu, od rodiny až po skutočný domov a čas na rozjímanie. Jedného dňa sa však do sídla, kde pracuje ako gazdiná, nasťahuje jeho nový majiteľ. Na prvý dojem je jasné, že je spojený s jej minulosťou a všetko, čo Daphne doteraz mala je v ohrození.

William sa vo svojom živote snaží len o jediné - nebyť ako jeho otec. Rozhodne sa presťahovať do sídla v ústraní na vidieku, aby si mohol užívať ticho a pokoj. Už v prvý deň však zisťuje, že jeho gazdiná mu nedovolí pokojne spávať.

Odvážna dáma je historická romanca z obdobia anglického regentstva a ja mám také príbehy naozaj rada. Autorka, tak ako v prvej časti, opäť ukázala, že vie napísať napínavý príbeh a upozorniť tak aj na problémy vtedajšej doby. Tentokrát je hrdinkou románu Daphne, kamarátka Kit, ktorá bola hlavnou postavou v prvej časti. Daphne je celkom odlišná povaha. Je to nenapraviteľný "snílek" a tak sa pripravte na množstvo odsekov, kde sa utápa vo svojej predstavivosti a často zabúda na realitu😅. Spočiatku som sa na túto jej ríšu snov nevedela nastaviť a prišlo mi, že autorka to už mierne prehnala. Mala som pocit, že často opakuje, čo už bolo spomenuté, ale postupne som sa s Daphne zladila a čítanie išlo odrazu rýchlejšie a plynulejšie. Dokonca môžete očakávať aj celkom vtipné situácie😀👍.

Ak sa bojíte príliš presladených romantických knižiek, v tomto prípade vás určite poteším. Prvá polovica knihy je skôr o tom, ako Daphne prijíma a prispôsobuje sa svojej novej životnej úlohe. Romantika sa spustí až niekde v polovici a naozaj len jemne. Určite to nie je žiadna chyba, príbeh tak pôsobí uveriteľnejšie a realisticky. Je o hľadaní samej seba, o schopnosti odpustiť nie len ostatným, ale aj sebe. 

Priznám sa, že prvá časť (Záhadná guvernantka) sa mi páčila o niečo viac. Odvážna dáma jej však šliape na päty😉. Veľké plus dávam za záverečné kapitoly - najmä jednu veľmi zaujímavú, až grotesknú scénu, ktorú si určite užijete a nebudete sa môcť odtrhnúť od stránok😅.

Už teraz sa teším na ďalšiu časť príbehov zo sídla Haven Manor. Iste to bude o tretej z trojice kamarátok - tajuplnej Jess. Už v tejto časti som pocítila mierny náznak toho, kto bude v ďalšej časti medzi hlavnými hrdinami a autorka ma tak nenápadne navnadila na pokračovanie. Ok, priznám sa, že som si už aj nedočkavo prečítala anotáciu v origináli 😊😍.

PS: trošičku ma zamrzel preklad názvu. Podľa môjho názoru príliš neladil s obsahom knihy, keďže Daphne bola skôr tichšia, utiahnutejšia povaha. Prívlastok odvážna by sa hodil skôr postave Jess. Na druhej strane, pri preklade prvej časti som sa viac stotožnila s našou SK verziou a tak mi je jasné, že aj ostatné názvy zo série musia byť trošku zladené🤷‍♀️. 

4⭐/5⭐

Za knižku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu i527.net. Naozaj vydávate knižky #kdedobrovitazi ❤️.

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com

Knižku si môžete zakúpiť tu: https://bit.ly/2QQ0KIW