Návrat do údolia rieky Clarée - Éric de Kermel

21.12.2023

Kde hľadať stratenú chuť do života?


Vydavateľstvo: Grada (Metafora)        Rok vydania: 2023        Počet strán: 248        Väzba: brožovaná        Preklad: Katarína Kvoriaková        Žáner: spoločenský román


Ekologička Ana sa po chybe v práci vracia do svojho rodiska – údolia Clarée pod Alpami. Jej život sa zvrtol nesprávnym smerom a na strýkovej horskej chate chce nájsť cestu späť k sebe samej. Podarí sa jej v objatí prírody a starej lásky nájsť stratenú chuť do života?

Ako sa píše aj na obálke, autor krásnej knihy Kníhkupectvo na Bylinkovom námestí nám prináša svoje ďalšie dielo. Je o niečo viac filozofickejšie, myšlienkovejšie a plné hôr, zvierat a rastlín. A s týmto vedomím som sa do knihy aj púšťala.

Už od prvých strán vám bude jasné v akom štýle sa kniha ponesie. Množstvo hlbokých úvah a myšlienok hlavnej hrdinky stratenej na ceste životom sa strieda s vášnivými opismi prírody. Pri niektorých som mala pocit, akoby som si ja sama vyšla do hôr a cítila ten úžasný pocit uvoľnenia a vypnutia, ktorý človek môže cítiť jedine v čistote prírody. Bolo to naozaj celkom živé. Okrem toho nám autor sem-tam ponúkol aj náučné okienko a cez Anu porozprával o niektorých konkrétnych druhoch rastlín, zvierat či kopcoch, vrchoch, lúkach.

"Naše rany nás nedefinujú. Na to slúžia jazvy. Nevymažú údery našej minulosti, ale ich uzatvárajú. Z bolesti zostane len spomienka."

Čo sa týka dejovej linky, v tejto knihe nemožno očakávať žiadne napínavé zvraty alebo rýchly spád. Ide o pomalší príbeh, ktorý je skôr rozprávaním hlavnej hrdinky. Veľa sa povenujeme ekológii, ochrane prírody, či spätosti človeka s prírodou. Trošku sa pohrabeme aj vo vzťahoch, minulosti, starých láskach či spomienkach na detstvo. A hoci mali niektoré scény nábeh na dobrodružstvo, ostali sme opäť len v myšlienkovej rovine.

"Život uteká príliš rýchlo. Radšej treba otočiť stránku, ako stále dookola čítať tie isté kapitoly."

Ana často rekapituluje, ponára sa do prírody, aby si vyčistila hlavu od starostí z nesprávnych rozhodnutí, ktoré ju postretli. Miestami ma jej myšlienky zaujali ale miestami som sa, žiaľ, aj strácala. Úprimne, očakávala som, že kniha bude o niečo viac povzbudzujúcejšia, že pohladí po duši a podporí človeka prežívajúceho si svoje vlastné "boliestky". Presne ako to bolo v autorovej predchádzajúcej knihe o kníhkupectve. Návrat do údolia Clarée však túto, mnou nasadenú latku, nakoniec nedosiahol 🤷‍♀️. 

Stromy nesú na svojich konároch len to, čo sme na ne zavesili.

Mojou obľúbenou od autorka naďalej ostáva Kníhkupectvo na Bylinkovom námestí. Zopár plusov však má aj Návrat do údolia Clarée. Vynikajú hlavne krásne opisy prírody a hĺbavé úvahy o živote či ekológii. Odporúčam však len pre čitateľov, ktorí sa ľúbia stratiť vo filozofických myšlienkach a opisoch. 

Za knižku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Grada. 

3,5⭐/5⭐