Skrytý princ - Tessa Afsharová

01.07.2023

Úchvatný historický román odohrávajúci sa v biblických časoch Babylonu, Médie a Perzie. Napínavý príbeh plný silných posolstiev, lásky, dobrodružstva a nádeje v lepšiu budúcnosť ❤️.


Vydavateľstvo: Kumran        Rok vydania: 2023        Počet strán: 336        Väzba: brožovaná        Preklad: Zuzana Vengliková        Žáner: historický román


Keren je mladá židovská pisárka, ktorá pracuje pre miestodržiteľa a predstaveného babylonských mudrcov - Daniela. Spolu s jeho synmi a ich priateľom Jeredom sa učí jazyky a umenie šermu. Po nečakanej tragickej udalosti stráca nádej v lepší život a ocitá sa ďaleko od domova. Tam ju poveria zvláštnou úlohu – z malého pastierika vychovať šľachtica. Keď sa o pastierikovi dozvie celú pravdu, pochopí, že pre chlapca bude musieť urobiť ešte oveľa viac ako ho len učiť a vychovávať. Spolu s Jeredom, ktorý jej nedokáže odpustiť nedávnu zradu, sa pustia na náročnú misiu za záchranou toho, ktorý raz vyslobodí ich ľud z babylonského zajatia.  

Som veľký fanúšik románov, ktoré sa opierajú o skutočné historické postavy a v tomto príbehu je ich hneď niekoľko. Daniel, Harpagos, Astyages, Mandana a ďalší, ktorých mená poznáme z Biblie. Autorka im realisticky a s citom vdýchla dušu a oni na stránkach knihy doslova ožili. Väčšina príbehu je podaná z pohľadu Keren ale občas máme tú česť aj s mužským hlavným hrdinom – Jeredom. S oboma som naplno prežívala ich myšlienky, vnútorné súboje, obavy či túžby. Neskutočne som si ich obľúbila, prirástli mi k srdcu a nechala som sa nimi viesť. Myslím, že ich budem mať v hlave ešte veľmi dlho ❤️.

Skrytý princ je pútavý inšpiratívny román s dynamickým dejom a množstvom emotívnych momentov. Bola som prekvapená koľko dobrodružstva a napätia ma čakalo. Od stránok sa nedalo odtrhnúť a kratšie kapitoly iba pridávali na neschopnosti knihu odložiť (ešte jednu kapitolu, veď je krátka😅).

"Byť milosrdný znamená poskytnúť tomu druhému priestor na rast."

Za zmienku určite stojí aj atmosféra a prostredie. Staroveký Babylon, Média či Perzia (kniha má aj mapku😉). Typické jedlá, architektúra, zvyky, odievanie či práca, ktorú ľudia vykonávali podľa svojho postavenia. Veľa sa dozvieme aj o samotných pisároch, keďže tomuto remeslu sa venovala naša hlavná hrdinka. Priznám sa však, že mi miestami nesedel jazyk alebo spôsob konverzácie hrdinov s vyššie postavenými a prišiel mi príliš neúctivý 🤷‍♀️. Žiaľ, nedokážem posúdiť, či sa v postavách skrývalo toľko drzosti alebo to bolo v danej dobe bežné (skôr som mala predstavu, že v tých časoch mali až prehnanú úctu voči kráľom a báli sa ich).   

Nesporne však išlo o krutú dobu a autorka aj skrz to chcela poukázať na nádej v lepšiu budúcnosť. Že aj v čiernej tme môže zasvietiť jasné svetlo. Že Boh má s každým z nás nejaký plán a dôležité je nechať sa ním viesť a zotrvať vo viere aj v ťažkých chvíľach.

"Vytrvaj v ohni, pretože Božia láska trvá. Spoľahni sa na jeho plán s tebou... Spoľahni sa na to, že ti dá silu zniesť plamene."

Takto si predstavujem knihu, ktorá vás pohladí po duši keď máte náročné obdobie. Keď máte strach z budúcnosti alebo keď na vás padá ťažoba dnešnej doby. Kniha, ktorá vám pomôže nájsť správnu cestu k nádeji. Inšpiruje ale zároveň odpúta myšlienky od všedných každodenných starostí, ktoré nám vo svetle iných udalostí odrazu prídu také malicherné.

"Niekedy nás za rohom toho najhoršieho, čaká to najlepšie..."

Nemám viac čo dodať. Čitanie som si nesmierne užila. Moja prvá ale rozhodne nie posledná kniha od Tessy Afsharovej. Už teraz sa teším na ďalšie príbehy z jej pera, v ktorých ožívajú historické postavy z biblických čias.

5⭐/5⭐


PS: knižku som si kúpila v predpredaji a dostala som ako darček aj brožúrku modlitieb, ktoré autorka písala súčasne s románom. Nachádzajú sa v nej aj recepty na pokrmy starovekého Babylonu a Perzie. Neviem či je brožúrka ešte niekde dostupná ale ja som za ňu nesmierne vďačná. Príjemný bonus ku knihe ❤️.