Kamzík - František Kozmon

22.03.2024

Napínavé slovenské krimi, od ktorého sa nebudete vedieť odtrhnúť.


Vydavateľstvo: Ikar        Rok vydania: 2023        Počet strán: 328        Väzba: pevná         Žáner: detektívka, krimi


V ôsmom pokračovaní zvieracej série s vyšetrovateľom Marekom Wolfom nás čaká na pohľad jednoznačný prípad. Lúpežné prepadnutie v klenotníctve, pri ktorom príde o život mladá zamestnankyňa Alexandra Pekníková. Matka obete však má podozrenie, že lúpež bola iba zámer a niekto sa jej dcéry chcel úmyselne zbaviť. Alexandra mala povesť zlatokopky a zdá sa, že pre niekoho z vyšších kruhov sa stala nežiadúcou. Prípad dostane na starosti neskúsený poručík, ktorý však rýchlo vyhľadá pomoc kapitána Wolfa. Ten má však dosť vlastných problémov, do ktorých sa zamotáva viac a viac...

Zaujímavý prípad prepletený so súkromím Mareka Wolfa so sebou prináša množstvo zvratov a prekvapení. Autorov štýl písania mi už príde tak vybrúsený ako nože profesionálnych kuchárov a tak sa číta hladko a rýchlo. Žiadne zavádzanie čitateľa a vedenie po falošných chodníčkoch, vďaka čomu má dej svieže tempo a rýchly spád. Od strán sa naozaj nedalo odtrhnúť 👍.

Napriek tomu, že som čítala len túto a predchádzajúcu časť (Srnka), výrazne som cítila, že ide už o ôsmy diel a súkromie postáv tvorilo veľkú väčšinu príbehu. Ja patrím skôr k čitateľom, ktorých viac zaujíma samotný prípad a hoci mám rada, keď preberáme aj súkromie hlavných postáv, všetko musí mať svoju mieru a v tomto prípade mi to už prišlo prekombinované. Prepojenia strácali na autentickosti. A áno, ako som čítala aj iné recenzie, aj mňa v tejto časti Wolf veľmi vytáčal 😅.

Posledná veta pred epilógom zrejme zvýšila tep mnohým čitateľom, mňa nevynímajúc. Celkovo sa v závere toho dialo toľko, že som strácala prehľad o tom kto čo vie, komu čo Wolf prezradil a akú verziu komu predložil. Aj vzhľadom na celého Kamzíka - slovenský Harry Hole ako vyšitý. 

V závere teda hodnotím pozitívne najmä pre zaujímavú krimi zápletku a autorov štýl, vďaka ktorému sa strany čítajú samé. S postavami mám trochu zložitejší vzťah ale na pokračovanie som stále veľmi zvedavá. Veď ako už len toto môže skončiť 😅? 

4⭐/5⭐

Tu si môžete prečítať môj názor na predchádzajúci diel:

František Kozmon - SRNKA