Srnka - František Kozmon

22.04.2023

Po detektívnej zvieracej sérii s obľúbeným detektívom Wolfom som poškuľovala už trochu dlhšie. Nebudem zahmlievať, veľmi ma priťahoval dizajn a celková myšlienka kriminálok zakaždým pomenovaných podľa nejakého zvieraťa. Srnka je už siedma kniha v poradí. Dá sa čítať aj samostatne, tak som sa nechala nalákať a pustila sa do čítania aj bez prečítania predchádzajúcich častí.


Vydavateľstvo: Ikar        Rok vydania: 2022          Počet strán: 328         Väzba: pevná           Žáner: detektívka, krimi


V Bratislave vyčíňa vrah, ktorí sa orientuje na mladé, slobodné ženy. Okrem brutálneho zaobchádzania s obeťami ho možno spoznať aj podľa odkazov, ktoré zanecháva. Jasne napovedajú, že si ctí poľovnícke tradície. Vyšetrovací tím pod vedením majora Otčenáša si však s prípadom aj tak nevie dať rady. Poručík Líška je pre mnohých ešte stále zelenáč a preto mu pridelia novú posilu v podobe kapitána Filipa Bernáta. Zvládnu komplikovaný prípad aj bez Wolfa?

Hneď prvé strany ma presvedčili, že táto kniha nebude krok vedľa. Autorov štýl mi nesmierne sadol. Citlivo namiešaný kokteil tajomstiev, originálnej zápletky, psychológie, akcie, súkromia a minulosti hlavných postáv. Od stránok som sa nevedela odtrhnúť. V duchu som súrila vyšetrovateľov, nech pohnú kostrou, chcem rýchlo odpoveď na toto a na tamto 😅. Vraha som hľadala spolu s nimi a prežívala všetky prekvapenia a zvraty ako na vlastnej koži. Skrátka, malo to šťavu.

Oceňujem, že napriek mnohým brutálnym a možno až nechutným scénam, ktoré tento prípad charakterizujú som nemala pocit silenej senzácie (, je to niečo, čo mi v poslednej dobe začína v tomto žánri veľmi prekážať). Aj keď som postavy nepoznala a spočiatku som sa v nich musela zorientovať, ich osudy ma zaujali a neboli mi ľahostajní. Žiadni super hrdinovia ani dokonalé super ženy. Mali svoje muchy, ľudské chyby a tým celý príbeh robili uveriteľnejším a realistickým. Sadli mi aj ich spory (napr. medzi kolegami), ktoré sú často malicherné a detinské, presne ako v skutočnom živote. Minimálne ja som už s kolegami zažila všeličo🤦‍♀️😅. Vrah pre mňa síce nebol prekvapením, nesedel mi už od začiatku🤫, ale k jeho odhaleniu viedli komplikované cestičky plné zákrut a výtlkov, ktoré som zvedavo zdolávala. 

Priznám sa, zopár vecí sa mi zdalo nedotiahnutých a hoci v príbehoch obľubujem práve psychologické hľadisko, tu som mala problém uveriť motívu nie len vraha, ale aj jednej z vedľajších postáv. Na to, že ide o siedmy diel série však musím uznať, bolo to fakt dobré👍. Obvykle pri sériách skončím pri štvorke alebo päťke lebo sa mi zdá, že ma už autor nevie ničím prekvapiť. Tu je však akčný záver s nejedným prekvapením predzvesťou toho, že pokračovanie bude zaručene opäť poriadna jazda 😎. Som na ňu naozaj zvedavá. Navyše, celkom ma lákajú aj predchádzajúce časti. Možno taký Červ alebo Potkan... samé lákavé rozkošné zvieratká 😅.

Moje prvé stretnutie s Františkom Kozmonom tak dopadlo na výbornú a ja už teraz viem, že toto nebola posledná kniha, ktorú som od neho čítala. Slovenskej tvorby nemám na konte veľa. O to väčšiu radosť mám, že som si našla niečo nové (domáce) na čítanie. 

PS: palec hore za slovenské názvy, slovenské mená a slovenské prostredie 👍

Za knižku poskytnutú na recenziu veľmi pekne ďakujem autorovi. 

4,5⭐/5⭐