Hrad v Škótsku - Julie Caplinová

14.12.2023

Veľmi príjemná vianočná romantika, ktorá vám spraví náladu 🥰. 


Vydavateľstvo: Grada (Cosmopolis)        Rok vydania: 2023        Počet strán: 320        Väzba: brožovaná        Preklad: Jarmila Debrecká         Žáner: romantika


Izzy má za sebou šesť týždňov kuchárskej školy v Killorgally. Vracia sa do Škótska, na svoj hrad, ktorý len nedávno zdedila. Ešte netuší, čo všetko ju tam čaká. Jej mama sa už pustila do rekonštrukcie a trochu predčasne hrad na Vianoce prenajala skupine zámožných hostí. Izzy tak má len pár týždňov na to, aby rozpadávajúce sa miesto zmenila na luxusný hotel. Našťastie má nečakaných pomocníkov, medzi ktorými je aj príťažlivý profesor histórie Ross. 

Knižka hneď od začiatku očarí nenútenou atmosférou, akú môžete zažiť len na hrade uprostred škótskej vysočiny. (Takmer) opustený schátraný hrad, všade sneh a mráz a vo vzduchu príchuť blížiacich sa Vianoc. K tomu naozaj príjemná a prirodzená romantika a pestrá paleta postáv so zaujímavými životnými osudmi. Veľmi vydarená oddychovka 👍.

Izzy ako hlavná hrdinka mi nesmierne sadla. Obľúbila som si ju tak, ako som si neobľúbila jej matku ale aj o tom bol tento príbeh. Okrem romantiky máme možnosť nahliadnuť aj do komplikovaných rodinných vzťahov, ktoré sa neustále vyvíjajú a menia. 

Počas čítania ma celkom prekvapila dynamiku príbehu, vďaka ktorej som knihu prečítala nečakane rýchlo 😅. Vyskytlo sa aj zopár nečakaných momentov a hoci som niektoré súvislosti odhalila celkom skoro, príbehu nechýba pútavosť a napínavé scény. Od stránok sa nedalo odtrhnúť, neustále sa niečo dialo alebo niečo viselo vo vzduchu. Fascinovalo ma prostredie hradu a jeho okolia. Premena na hotel sa diala v priamom prenose presne v takom rozsahu, aby toho nebolo ani moc, ani málo. Musím vás však upozorniť, hlavná hrdinka Izzy sa relatívne často zdržiavala v kuchyni a určite vám bude robiť chúťky na rôzne špecialitky (jedlá aj nápoje, na ktoré mi tiekli sliny 🤤). Nič pre niekoho, kto drží diétu 😆. 

Nemám čo dodať. Hrad v Škótsku som si nesmierne užila. Vynikajúca voľba na čítanie pod stromček 🎄. Pútavý, milý, romantický, realistický a čarovne vianočný príbeh, ktorý vás zahreje ako voňavý punč na vianočných trhoch v mínus desiatich stupňoch ❤️. 

Za knižku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Grada. 

5⭐/5⭐


Od autorky som ešte prečítala:

Domček v Írsku