Domček v Írsku - Julie Caplinová

25.07.2023

Dlho som odolávala Julie Caplinovej a jej knihám zo série Romantických útekov. Írsko je pre mňa lákavá destinácia a tak som si povedala, že konečne vyskúšam. A ako sa mi to páčilo?


Vydavateľstvo: Grada (Cosmopolis)        Rok vydania: 2023        Počet strán: 352        Väzba: pevná         Preklad: Jarmila Debrecká        Žáner: romantika


Právnička Hannah sa jedného krásneho dňa rozhodne, že svoj nudný život obohatí a prihlási sa do kurzu varenia v slávnej kuchárskej škole Killorgally v Írsku. Už v prvý deň v Dubline sa nečakane zoznámi s príťažlivým mužom, ktorý ju pozve na večeru. Jej cesty však smerujú do kuchárskej školy a tak sa rozhodne hodiť novú známosť za hlavu v duchu hesla: čo sa stane v Dubline, zostane v Dubline. Hneď po príchode do Killorgally ju však čaká veľké prekvapenie...

Od knihy som nemala príliš veľké očakávania. Chcela som si len oddýchnuť pri čítaní príjemného romantického príbehu. Ale niekde sa stala chyba. Možno bola v tom, že som si neprečítala anotáciu (skrátka som si to chcela prečítať len kvôli krajine v názve 😅). Love story medzi hlavnými hrdinami mi od začiatku nesadla a vlieklo sa to tak až do konca. V skratke - nestihla ani preskočiť iskra, oheň už bol na streche a hasiči za humnami. Všetko bolo na môj vkus príliš "hŕŕŕ", bez väčšej drámy a prekvapení.

Čo autorke naozaj vyšlo, bola atmosféra a opisy prostredia. Zoznámite sa s novými jedlami, chuťami a výnimočnou kuchyňou s filozofiou slow food. Podmanivá atmosféra farmy, blízkych barov a krčmičiek s tradičným miestnym pivom a okolie plné zaujímavostí. V tomto smere nemám čo vytknúť, bolo to akoby som sa tam sama ocitla.

Ako som už spomenula, romantika v knihe ma príliš neohúrila. Autorka tu však rieši aj iné veci. Cez chamtivého suseda, rodinné vzťahy, kariéru, slávu, kamarátstva, po hľadanie šťastia a odvahy nebáť sa občas zariskovať. Určite neočakávajte zložitú zápletku, dialógy sú jednoduchšie, miestami umelé ako zdvorilostné reči o počasí  a dej (až na dve či tri menšie prekvapenia) vcelku predvídateľný. Najväčším plusom knihy sa tak stalo jednoznačne hlavne prostredie a kuchyňa 😀.

Domček v Írsku hodnotím ako pomalšiu, ale inak vcelku pohodovú oddychovku pre čitateľov, ktorí obľubujú virtuálne cesty do cudzích krajín a vedia si vychutnať atmosféru prostredia. Moja šálka kávy to ale nebola. Viem, že na knihu sú rôzne názory, autorke tak ešte dám šancu v ďalšom príbehu. Celkom som zvedavá napríklad na pripravovaný Hrad v Škótsku. 

Za knižku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Grada. 

3⭐/5⭐