Zvieratká zo ZOO - Václav Bárta

04.11.2022

Ponuka detských kníh v kníhkupectvách je v poslednej dobe naozaj široká. O to dôležitejšie je vedieť si medzi tou kopou vybrať to, čo vaše deti určite osloví. Tak ako je to pri knihách pre dospelých, aj medzi knihami pre deti sa totiž nájdu také, ktoré nesadnú každému. 


Vydavateľstvo: Grada (Bambook)        Rok vydania: 2022        Počet strán: 80        Väzba: pevná        Ilustrácie: Zuzana Dreadka Krutá        Preklad: Zuzana Kováčiková        Vekové odporúčanie: 6+


Čo by nám povedali zvieratká v ZOO, keby sme im rozumeli? Hlavný hrdina tejto knižky rozumie reči zvierat a postupne nás pobaví príbehmi, ktoré mu vyrozprávali samotné zvieratá. Prečítate si o zaľúbenom dikobrazovi, o nenásytnom vlkovi, čo sa dialo keď sa narodili sloníčatá alebo o tom, ako išla žirafa do kina. 

Zvieratká zo ZOO je kniha určená pre deti na prvé samostatné čítanie (informácia z obálky). Celá jej forma je tomu prispôsobená a tak aj predslov a informácie o autorovi sú určené priamo pre deti. Kniha tak pôsobí adresnejšie, prispôsobuje sa malému čitateľovi 👍. 

Ako prvé musím upozorniť na veľmi pekné ilustrácie. Ilustrátorka je nám známa už z iných detských kníh. Páčila sa mi aj hlavná myšlienka o porozumení zvierat, písaní básničiek, či slabikovaní slov. V texte sa našlo aj niekoľko nenápadne spomenutých poučných informácií o zvieratách (odkiaľ pochádzajú, čím sa živia alebo ako sa správajú vo voľnej prírode). Jednotlivé príbehy ma však už tak neohúrili. Mnohé mali slabú pointu (alebo rovno žiadnu) a pôsobili mätúco 🤷‍♀️. Autor sa text snažil poňať zábavnou formou, ktorá je deťom určite bližšia, ale občas to bolo na úkor zrozumiteľnosti. Samozrejme, vždy záleží aj od schopností konkrétneho čitateľa. Mne osobne však nesadlo, že príbehy nemali trošku hlbšiu myšlienku. 

Aby som to zhrnula - Zvieratká zo zoo dokážu už na prvý pohľad zaujať obálkou a ilustráciami. Deti určite osloví aj námet a básničky 👍. Škoda tých samotných príbehov. Mohli byť o niečo nápaditejšie, originálnejšie a zrozumiteľnejšie pre malých začínajúcich čitateľov. Pred kúpou určite odporúčam pozrieť a prelistovať v kníhkupectve. Možno práve pre vaše deti bude ako stvorená 😉. 

Detské knihy nehodnotím hviezdičkami. Ale keby musím, dala by som 3 z 5.

Za knižku poskytnutú na recenziu ďakujem vydavateľstvu Grada.