Zrodená z trosiek a popola - Megan Chance

28.09.2021

Pútavý príbeh na pozadí skutočných udalostí.


Vydavateľstvo: Grada        Rok vydania: 2021        Počet strán: 360        Väzba: pevná        Žáner: historický román


Je rok 1904, keď mladej May Kimblovej zomiera mama. Ešte donedávna si myslela, že ostala na tomto svete úplne sama a bez prostriedkov. Nečakane sa jej však ozve teta so San Francisca, o ktorej existencii doteraz ani len netušila. Chytá sa tak podávaného záchranného kolesa a prichádza do neznámeho mesta za svojou novo nájdenou rodinou. Ocitá sa v sídle bohatých Sullivanovcov, ktorí okrem peňazí majú v meste aj veľkú moc. A hoci sa jej dostáva vrelého uvítania, postupne prichádza na to, že v sídle nie je všetko s kostolným poriadkom. May má odrazu množstvo otázok. Kam v noci chodí sestrenica Goldie? Prečo je teta neustále pod vplyvom ópia? Naozaj sa jej slúžka snaží niečo naznačiť? O čo tam všetkým ide? May si uvedomí krutú pravdu až keď je neskoro. Oči jej otvára až zrada, po ktorej nadobudne nečakanú silu a rozhodne sa pre náročnú cestu za pravdou. 

Podľa čoho sa rozhodujete, že si knihu chcete alebo nechcete prečítať? Podľa obálky, anotácie alebo recenzií? 

Ja mám to šťastie, že v poslednej dobe narážam na samé dobré knihy, ktoré vo mne aj po prečítaní ešte nejakú dobu rezonujú. A prečo šťastie? Lebo vo väčšine prípadov si pri knihe anotáciu neprečítam celú. Jednoducho sa nechávam viesť vnútorným pocitom 😉. Tak tomu bolo aj pri tejto knihe. Stačilo mi prečítať si polovicu anotácie a vedela som, že to má potenciál. A mala som pravdu. Dokonca som sa týmto spôsobom nepripravila o dokonalý prekvapivý zvrat.

Priznávam, že spočiatku mi nesadla postava hlavnej hrdinky May. Obávam sa, že jej naivná povaha nesadne nikomu 😅 ale čitateľ rýchlo pochopí, že je to tak naschvál. Bolo zaujímavé sledovať jej vývoj od poslušnej naivky, po osudom skúšanú silnú ženu, ktorá odrazu vezme svoj život do vlastných rúk 👍.

Čo ma, naopak, hneď od začiatku namotalo, bola atmosféra tajomného sullivanovského sídla. To napätie, ktoré som cítila vo vzduchu. Bomba, ktorá tam niekde tikala a ja som netrpezlivo čakala kedy vybuchne. Lebo bolo zjavné, že sa tak čoskoro určite musí stať. Príbeh sa aj vďaka tomu čítal rýchlo a stránky mi utekali pomedzi prsty. Zahĺbila som sa do sveta bohatých a vplyvných, do mestskej smotánky, ich intríg a tajomstiev. Veľmi sa mi páčilo ako všetko autorka pekne skĺbila, preplietla a dala postavám realistický pohľad.  

"Keď sa mesto ponorí do temnoty, na svetlo sa začínajú vynárať dlho ukrývané rodinné tajomstvá."
"Keď sa mesto ponorí do temnoty, na svetlo sa začínajú vynárať dlho ukrývané rodinné tajomstvá."

V neposlednom rade je sila knihy aj v skutočnej udalosti, ktorú autorka do príbehu zakomponovala (Alebo to bolo naopak? 🤔🤷‍♀️). Ide o zemetrasenie, ktoré San Franciscu spôsobilo obrovské straty nie len na životoch. Samozrejme, už pri čítaní som si googlila fotografie a žasla nad tým ako realisticky dokázala autorka popísať dni, kedy sa mesto ponorilo do trosiek a tmy. Nečakaná vedľajšia romantická linka všetko už len dotiahla do dokonalosti. Veľmi dobré, pútavé a šokujúce čítanie. Odporúčam👍.

PS: palec hore aj za grafické spracovanie knihy. Prebal, ešte lepšia obálka a označenie kapitol príznačné pre prostredie v príbehu 😍. 

Ak máte radi historické romány alebo romány, ktoré sa odohrávajú na pozadí skutočných historických udalostí, túto knihu by ste určite nemali nechať ujsť 😉.

Za knihu poskytnutú na recenziu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Grada. 

5⭐/5⭐