Zapomenutá tajemství Prahy – David Černý

21.12.2022

Pútavý a poučný sprievodca legendami, tajomstvami a históriou Prahy. Kniha vhodná nie len pre návštevníkov tohto veľkolepého mesta, ale určite aj pre jej obyvateľov, ktorí častokrát ani nevedia akými chodníčkami a okolo akých budov denne kráčajú do práce alebo do školy. 


Vydavateľstvo: Grada        Rok vydania: 2022        Počet strán: 112        Väzba: pevná         Jazyk: CZ        Žáner: náučná literatúra


Zapomenutá tajemství Prahy je výborné čítanie pre všetkých milovníkov histórie, tajomstiev a záhad. Pre tých, ktorí si radi rozširujú obzory a zaujímajú sa o minulosť miest, budov či ulíc. Ja som Prahu navštívila už niekoľkokrát a zakaždým v nej objavila niečo nové. Je naozaj fascinujúce ako sa menila v čase a ako pri prechádzke mestom môžeme naraziť na skryté dôkazy jej starej existencie. Niekedy totiž nevidíme ani to, čo máme priamo pred očami a toto je presne kniha, ktorá nám ukáže, na čo sa pozeráme. Čo sa skrýva za názvom domu U zelené žáby? Kde sa nachádza a ako v minulosti vyzeral židovský cintorín? Čo za tajomstvá skrýva Faustov dom alebo ako sa menila Staromestská radnica? Dozviete sa aj o kostole, v ktorom vraj straší alebo akú chybu skrývajú dvere na katedrále sv. Víta. Osobne by som pokojne privítala aj viac informácií, táto kniha nám však ponúka skôr stručnejší pohľad, vypichuje to najzaujímavejšie a trochu v nás vzbudzuje zvedavosť po ďalšom pátraní 😉. 

Na prvý pohľad určite zaujme aj obálkou a pevnou väzbou. Pri knihách tohto typu je človek pripravený skôr na brožovanú väzbu, ale dovolím si tvrdiť, že takáto pevná dodala knihe väčšiu hodnotu a spravila ju trvácnejšou 👍.

Oceňujem, že stránky okrem textu obsahujú aj fotografie (dobové aj zo súčasnosti), ktoré umocňujú zážitok z čítania. Priznám sa však, že na niektorých miestach sa mi tých fotografií pýtalo viac 😅. Samozrejme, v dnešnej dobe nie je problém si obrázok daného miesta/budovy/sochy jednoducho vygoogliť ale praktickejšie by bolo, keby to robiť nemusím😀. Ani taká mapka Prahy by nebola na škodu, aby som sa vedela lepšie zorientovať. Verím, že mnohé spomínané ulice, námestia či časti Prahy jej obyvatelia poznajú ale mne väčšina nič nehovorila a tak som si často nevedela predstaviť, kde sa spomínané miesto nachádza a či som už okolo niekedy kráčala. 

Knihu určite odporúčam. Upútala, zaujala a rozšírila mi obzory. Keďže ide už o štvrtú autorovu knihu o pražských tajomstvách, verím, že v tých troch predchádzajúcich sa nachádzajú ešte o niečo zaujímavejšie a prekvapujúcejšie tajomstvá. Rozhodne by som si ich rada prečítala, je vidieť, že autor sa vyzná. Svoje poznatky a zistenia po kúskoch spája do pútavých celkov. Už sa teším, keď príde príležitosť opäť zavítať do tohto kúzelného historického mesta ❤️, vďaka tejto knihe budem mať na mnohé miesta nový pohľad 👍.

Za knihu poskytnutú na recenziu ďakujem vydavateľstvu Grada. 

4,5⭐/5⭐