Zápisník - Nicholas Sparks

17.10.2019

Moje prvé stretnutie s týmto autorom dopadlo na výbornú 👍.


Vydavateľstvo: Ikar          Rok vydania: 1998        Väzba: pevná        Počet strán: 166        Žáner: ľúbostný román


Pri tejto útlej knižke mi príde úplne zbytočné písať, o čom je dej. Väčšina z vás ju zrejme aj tak dávno čítala alebo videla film. Povedzme však, že nejde len o taký obyčajný príbeh lásky. Hlavný hrdina, Noah, nemôže zabudnúť na svoju lásku spred 14tich rokov a ona sa zrazu objaví pred prahom jeho domu. Myslím, že vedieť toto úplne postačí na dokonalý zážitok z knihy 😉.

Bolo to nežné, dojemné, romantické aj dramatické. K tomu trochu poézie a situácií ako vystrihnutých z nášho každodenného obyčajného života. Všetko pekne v kope, nenútené a realistické, s naozaj úžasnou hlavnou myšlienkou.

Napriek tomu, že nie som príliš veľká milovníčka poézie, básní a romantických popisov, ani neviem ako, táto kniha ma pohltila. Čítalo sa to neuveriteľne ľahko, ako pierko, ktoré dopadá na zem (dovolila som si aj ja malý príklad poetickosti😃).

Jediné, čo ma naozaj zarazilo, bol koniec 😱. Naozaj som ho nečakala taký, aký bol a neviem, či som s ním úplne spokojná a či bol v súlade s pointou, ktorú som si z celého príbehu vzala. Každopádne, sila lásky hlavných hrdinov mi pripomínala lásku, ktorú prežívam ja a tak som sa vedela lepšie vžiť do ich kože. Príbehu som skrátka uverila do najmenšieho detailu, akoby to bolo všetko podľa skutočných udalostí.

Je jasné, že Sparks vie ako na to a ja sa len bojím, že ma už žiadna jeho kniha nenadchne tak, ako táto. Latka je totiž položená naozaj veľmi vysoko.

"Som obyčajný človek s obyčajnými myšlienkami a žil som obyčajným životom. Nikde nestoja pamätníky venované mojej osobe a moje meno bude čoskoro zabudnuté. Miloval som však inú bytosť z celej duše a srdca a to mi vždy bolo dosť."

Veľmi sa mi páčil aj fakt, že autor sa v deji nezdržuje pre príbeh nepodstatnými zbytočnosťami, ktoré by, naopak, boli dôležité v iných romantických knihách. Tu vôbec nešlo o prvý bozk, či prvé milovanie. Tu išlo o viac ❤. O dvoch ľudí a ich lásku, ktorá ich poznačila na celý život, nie len na jednu krátku dekádu.  Hlavná myšlienka bola dokonalá. Slzy sa mi tlačili do očí. Rozhodne odporúčam aj tým, ktorí sú voči podobným príbehom skeptickí.

5⭐/5⭐