Záhrada smrti - Henning Mankell

09.06.2022

Severská krimi jednohubka 😉. 


Vydavateľstvo: Marenčin PT        Rok vydania: 2014        Počet strán: 176        Väzba: pevná        Žáner: severské krimi/detektívka


 Komisár Wallander už dlho túži po vidieckom domčeku, kde by trávil všetok svoj voľný čas. Keď sa konečne naskytne príležitosť a na scéne sa objaví vhodný dom, všetko prekazia nečakané okolnosti. V záhrade domu sa nájdu ľudské pozostatky. O koho ide? Ako sa tam dostali a ako je možné, že nikomu nechýbajú? Zdá sa, že nie je až také jasné, kto je obeť a kto páchateľ.

Táto kniha sa vyznačuje hlavne svojou dĺžkou. Na 176 stranách sa odohráva plnohodnotný príbeh s obstojnou pútavou zápletkou. Písmená v knihe sú veľké (teda presnejšie obrovské😅), kapitoly kratučké, takže ide skutočne o jednohubku, ktorú pokojne prečítate aj na jeden záťah. Viem si ju predstaviť ako dokonalé čítanie na dlhý zimný večer pri krbe (dej sa odohráva na jeseň). Ja vám ju teda na jeseň ešte pripomeniem 😉.

Napriek spomínaného rozsahu je príbeh zaujímavý a každou kapitolou ma lákalo vedieť viac. Stručnosť v texte síce jasne cítiť ale nebolo to nič, čo by mi extra prekážalo. Žiadne dlhé opisy (okrem bezvýznamného komentovania počasia 😀) - všetko polopatisticky, priamo k veci, bez zdržovania. Príjemná zmena a oživenie oproti vážnym alebo dlhším príbehom. Dokonalá oddychovka ale netreba mať veľké očakávania.

Záhrada smrti je moja prvá kniha od švédskeho autora Henninga Mankella. Známy je sériou kníh o komisárovi Wallanderovi, ktorá u nás vyšla vo vydavateľstve Marenčin PT. Zaujímavosťou je, že táto kniha bola pôvodne napísaná ako "kniha zadarmo" k inej detektívke 😀. Po jej úspechu a keď ju BBC použilo ako predlohu k filmu, autora napadlo použiť ju v sérii. To samo o sebe hovorí o tom, že príbeh pokojne môžete čítať aj samostatne, tak ako ja. Aj keď ste nečítali predchádzajúce časti.

Na záver: príjemná oddychovka vhodná namiesto večerného filmu. Ale určite nečakajte nič extra 😉. 

4⭐/5⭐