Záhada siedmich ciferníkov - Agatha Christie

18.01.2023

Voľné pokračovanie knihy Tajomstvo sídla Chimneys.


Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ        Rok vydania: 2022        Počet strán: 232        Väzba: pevná                       Preklad: Alexandra Ruppeldtová        Žáner: detektívka


V sídle Chimneys sa na pár dní stretne skupinka mladých ľudí. Jeden z nich, Gerry Wade je notoricky spáč a večne vstáva veľmi neskoro. Ostatní sa rozhodnú, že si z jeho zlozvyku trochu vystrelia a v noci mu dajú do izby osem budíkov nastavených na skorú rannú hodinu. Ďalší deň budíky ohlušujúco zvonia ale Gerry Wade napriek tomu nevstáva. V tom čase je už totiž mŕtvy a záhadne zmizne aj jeden z budíkov. Gerryho kamaráti cítia vo vzduchu niečo zlé a rozhodnú sa pátrať po pravde. Stopa ich privedie k záhadným Siedmim ciferníkom a vyzerá to tak, že práve za týmto tajomným pomenovaním sa skrýva kľúč k vrahovi. 

Toto bolo zatiaľ najviac vtipné dielo aké som kedy od autorky čítala 👍. Jej ironický, sarkastický humor mi perfektne zahral na strunu a prvé strany knihy som sa neustále iba usmievala 😀. Bolo to až také nápadné, že sa okolie dožadovalo vysvetlenia, na čom sa tak náramne smejem.

Záhada siedmich ciferníkov je detektívka v značnej miere postavená na dialógoch. Prostredníctvom nich cítime ten nevtieravý humor aj napredovanie deja. Naši amatérski pátrači, hlavní hrdinovia, sú neskutočne iniciatívni a bezhlavo sa hrnú do nebezpečenstva (výborný základ detektívky, však 😀). Okrem nich máme tú česť aj s množstvom iných postáv. Niektoré už poznáme z diela Tajomstvo sídla Chimneys. Napriek tomu si však nemyslím, že je potrebné mať túto knihu dopredu načítanú. Ak však zmeníte poradie čítania, zrejme si tak trochu "vyspoilerujete" jeden drobný detail 🤫😅. 

Ako to už u autorky býva zvykom, zápletka je do detailu premyslená a ja som opäť tápala v čiernych vodách nevedomosti. Moje tipy na vraha sa nevyplnili a nečakane akčný záver ma naozaj prekvapil a doslova šokoval. Neviem však, či úplne v dobrom zmysle. Bolo to totiž naozaj veľmi zamotané, možno až príliš, čo uberalo na uveriteľnosti. Trošku som sa cítila podvedená😳. Napriek tomu sa mi príbeh páčil a užila som si ho. Kniha sa čítala ľahko, rýchlo a ten humor si jednoducho nechcete nechať ujsť😉. Určite odporúčam. 

PS: úvodné slovo v štýle "čo tým chcel autor povedať - rozbor diela na hodine literatúry" ma teda vôbec nezaujalo a pokojne by som ho vynechala.

Za knižku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ.

4⭐/5⭐