Výlety po Slovensku (S deťmi i bez nich)

13.06.2022

Chcem vám predstaviť knižky, ktoré vám pomôžu spoznať zaujímavé miesta na našom krásnom Slovensku. A to bez toho, aby ste museli prehľadávať desiatky webových stránok v internetovom prehliadači 😉. 


Výlety po Slovensku (S deťmi i bez nich) - Eva Obůrková, Martina Antošová

Vydavateľstvo: Lindeni        Rok vydania: 2021        Počet strán: 168        Väzba: pevná

Kam po strednom Slovensku (S deťmi i bez nich) - Andrea Podzimková

Vydavateľstvo: CPRESS        Rok vydania: 2016        Počet strán: 144        Väzba: pevnáAko prvú spomeniem Výlety po Slovensku (S deťmi i bez nich). V tejto publikácii nájdete množstvo najznámejších (ale aj menej známych) miest, kam sa oplatí pozrieť. Jej obrovským plusom je nesmierne jednoduchá a rýchla orientácia 👍. Obsahuje niekoľko kapitol, farebne rozlíšených, podľa toho, na aký druh výletu máte chuť. Napríklad: Hrady, zámky, zrúcaniny; Skanzeny a stredové dediny; Pešo do prírody a na rozhľadne a podobne. Na začiatku každej tejto kapitoly je prehľadná mapka s miestami označenými číslicami. Stačí si už len vybrať podľa chuti alebo lokality. Jednotlivé výlety obsahujú všetky informácie, ktoré by ste mohli potrebovať. Od kontaktov, cenovej hladiny, otváracích hodín a webovej stránky, po upozornenia, napríklad na zložitý terén, parkovanie alebo pohyblivé otváracie hodiny (Kto sa bojí výšok, pre toho bude výstup na Citadelu Oravského hradu "bobríkom odvahy").

Osobitne by som chcela vyzdvihnúť kapitolu Hračky, strašidlá a rozprávky, kde nájdete množstvo tipov na atrakcie pre deti. Tento druh výletov je v poslednej dobe celkom obľúbený a aj u nás na Slovensku vzniká čoraz viac miest prispôsobených detskému návštevníkovi. Za čo som ako mama, samozrejme, nesmierne vďačná 🙏😊.

Knižke by som vytkla len to, že obsahuje skôr taký základ + niečo máličko navyše. Niektoré miesta, ktoré poznáme, a stoja za návštevu, v knihe chýbajú. Taktiež by ma potešilo, keby kapitola so zoologickými záhradami obsahovala aj obľúbené minizoo. Pochopiteľne, žiadna kniha nemôže obsiahnuť úplne všetky pekné a zaujímavé miesta. Rozsah by už nebol taký praktický na listovanie 😅🙈. Faktom je aj to, že každý si pod slovom "pekné a zaujímavé" môžeme predstavovať niečo iné 😉.

Knihu teda určite odporúčam👍. Je veľmi prehľadná a jednoduchá na orientáciu. Určite ľahší spôsob ako zdĺhavé hľadanie na internete v nekonečnom množstve informácií a následne selektovanie. Skrátka, taká kniha do každej rodiny❤️. 

O niečo staršia je kniha Kam po strednom Slovensku (S deťmi i bez nich), ktorá je špecifikovaná len na strednú oblasť nášho územia. Oproti spomínanej novšej obsahuje zopár tipov navyše. Napríklad aj celú kapitolu - Potulky na bicykli, takže si prídu na svoje aj cyklisti; a kapitolu Festivaly (Kremnické gagy, Medzinárodné letecké dni v Sliači, ...).

A teraz sa môžeme vzájomne inšpirovať. Kam na Slovensku chodíte najradšej? Máte nejaký svoj obľúbený výlet, ktorý cez leto nemôžete vynechať? Alebo zakaždým objavujete niečo nové?