Vrecko plné zrna - Agatha Christie

04.04.2022

Vynikajúca, perfektne premyslená detektívka. Ďalší skvelý príbeh so slečnou Marplovou ❤️. 


Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ         Rok vydania: 2022        Počet strán: 208        Väzba: pevná         Žáner: detektívka


Finančníka Rexa Fortescua postihne nečakaná smrť. Za na prvý pohľad jednoduchým prípadom vraždy sa však skrýva spletité pozadie. Zavraždený mal v skutku pestrú minulosť a medzi podozrivých by sa mohol započítať takmer úplne každý člen rodiny - od mladučkej čerstvej vdovy, cez synov, z ktorých jeden sa strachuje o budúcnosť rodinnej firmy a druhého, naopak, jej osud takmer vôbec nezaujíma, až po dcéru, ktorá si po smrti otca môže vziať za muža koho sama chce. Keď sa začnú diať nepredvídateľné veci, prípad začína byť zložitý aj pre inšpektora Neela zo Scotland Yardu. V pravý čas sa však na scéne objaví bystrá slečna Marplová, za ktorej postrehy bude inšpektor veľmi vďačný. 

Keď si človek prečíta názov knihy, pomyslí si: "Čo to asi bude? Aké vrecko? Prečo práve plné zrna?" 😅Veľmi oceňujem, že k odpovedi sa čitateľ dopátra až pri čítaní a anotácia neprezrádza zbytočne veľa informácií. (Aj keď ja pri A.CH. anotácie už absolútne nečítam 😀). V tomto príbehu sa toho totiž udeje naozaj dosť a ja v detektívkach milujem práve tie prekvapenia, o ktorých netušíte, a ktoré príbeh ešte viac zamotajú. Ani som nevedela ako a bola som v poslednej tretine knihy. Originálna zápletka, perfektne premyslený dej a ešte premyslenejšie jeho podanie. Autorka nás bez pátosu vláči po falošných chodníčkoch a zároveň predostiera skutočného vraha ako na striebornom podnose. Akurát, že ho ešte vôbec nepoznáme 😉😂. A ten pocit, keď pri čítaní tušíte, že sa niečo určite stane, lebo sa popisuje každý pohyb a každá vec v miestnosti. To sú zimomriavky. To je láska toto, to mám rada ❤️. Pátranie spolu s vyšetrovateľmi, pričom oproti nim vieme ešte o máličko viac ale aj tak tápeme v tme. 

Ja osobne som bola veľmi zvedavá aj na to, ako sa tentokrát slečna Marplová objaví na scéne. Myslím si, že pre autora je určite ťažké zapojiť do vyšetrovania takúto "postavu z ľudu" tak, aby to vyzeralo uveriteľne. Ale Agatha to opäť zvládla na jednotku. Slečna Marplová sa v príbehu síce objaví omnoho neskôr ako by ste čakali, ale za to je jej príchod nenápadný a nenútený 👍. Je úplne jasné, že bez nej by sa prípad nevyriešil.

Zrejme pre vás nebude žiadnym prekvapením, že záver bol prekvapením 😅. A tie posledné dve strany krásne, doslova dojemne, zaklincovali celú knihu. Úžasné, tlieskam a odporúčam 👍.

Za knižku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ ❤️. 

5⭐/5⭐