Vraždiť nie je hračka (Agatha Christie a forenzná veda) - Carla Valentine

10.11.2023

Povinná jazda pre všetkých fanúšikov Agathy Christie a milovníkov krimi 🔎. 


Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ        Rok vydania: 2023        Počet strán: 376        Väzba: pevná         Preklad: Nina Mikušová        Žáner: literatúra faktu, odborná


Vraždiť nie je hračka je informáciami a zaujímavosťami nabitá kniha, ktorá nám predstavuje forenznú vedu z pohľadu kníh od Agathy Christie. Hoci je prioritne určená fanúšikom tejto svetoznámej spisovateľky, myslím si, že rozhodne zaujme aj iných čitateľov. Dokonca verím, že má potenciál inšpirovať váhavých, aby si konečne niečo od kráľovnej detektívok prečítali. Veď túto prezývku/titul naozaj nedostala len tak pre nič za nič 😉. 

Kniha je rozdelená na niekoľko kapitol podľa oblasti forenzného skúmania. Témou sú napríklad odtlačky prstov, forenzná balistika, analýza krvných škvŕn, pitva, skúmanie dokumentov, písma a iné. Dozviete sa veľa z histórie vyšetrovania kriminálnych prípadov a to nie len tých fiktívnych. Autorka nám na príkladoch skutočných zločinov odhaľuje ako sa forenzná veda vyvíjala, čo alebo kto ju posúval vpred a ako sa týmto všetkých Agatha Christie inšpirovala.

Vedela som, že Agatha Christie bola nadčasová spisovateľka a v mnohom preskočila dobu. Skutočne ma však prekvapilo, v akom to bolo rozsahu, aké mala široké vedomosti a ako si ich postupne ešte viac rozširovala. Popis vyšetrovania vo svojich príbehoch brala naozaj zodpovedne a veľa si dopredu naštudovala, načítala, aby mali čitatelia autentický zážitok. 

"Špecifické príznaky otravy táliom opísala tak presne (konkrétne šlo o vypadávanie vlasov), že jej fiktívny príbeh môže prakticky slúžiť ako učebnica chémie."

Či vôbec a kde vo svojich dielach Christie spravila chybu z pohľadu forenznej vedy sa môžete dozvedieť práve v tejto knihe 😉. Okrem toho zistíte, ktoré jej príbehy sú inšpirované skutočnými kriminálnymi prípadmi, ktoré obsahujú nadčasové prvky alebo ktoré sú niečím iné oproti jej zvyčajnej tvorbe. 

"... ešte pôsobivejšia je jej predpoveď, že v budúcnosti budú vyšetrovatelia na mieste činu potrebovať - mnohým z nás veľmi dobre známy - "kriminalistický kufrík s pomôckami na zaisťovanie stôp." Dnes je to taká samozrejmosť v skutočnom živote aj v beletrii, že by ste mohli nadobudnúť dojem, akoby sa používal odjakživa."

Carla Valentine je už od detstva veľkou milovníčkou Agathy Christie. Rafinované a do detailu premyslené detektívky dostali autorku k povolaniu forenznej vedkyne, patologičky. V knihe tak často spomína aj úryvky zo životopisov Agathy Christie a mnohé jej diela rozoberá aj o niečo viac ako som čakala. Môže to byť problém v prípadoch, ak ste nejakú konkrétnu detektívku od Agathy ešte nečítali a nechcete si prezradiť dôležité detaily. Hoci, pri tom množstve diel, ktoré Christie napísala, nemáte veľmi šancu všetko si to zapamätať 😅.

"Preto je pre Agathu typické, že sa nevyhýba ani hrôzostrašným námetom. Napriek všeobecne prevládajúcej mienke, že jej vraždy sa niesli v "komornom duchu", v skutočnosti sa často ponárala do najtemnejších stránok ľudskej povahy."

V neposlednom rade musím pochváliť vizuálnu stránku knihy. Od obálky, cez obrazové predlohy (, ktorých mohlo byť pokojne viac) až po oriezku. Bonusom sú zaujímavé prílohy na konci, kde nájdete napríklad zoznam diel od Agathy Christie, ktoré u nás už vyšli alebo prehľad spôsobov vrážd v jej knihách. V edičnej poznámke vydavateľstva sa dozviete, ktoré tituly od Agathy Christie sa chystajú vydať budúci rok 🤫. Už teraz sa ich neviem dočkať ❤️.    

Za knihu poskytnutú na recenziu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ.

4,5⭐/5⭐