Vražda v Orient exprese - Agatha Christie

21.07.2023

Moja prvá kniha od Agathy Christie, pri ktorej som vedela ako skončí. A napriek tomu to bol výnimočný zážitok ❤️.


Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ        Rok vydania: 2022        Počet strán: 200        Väzba: pevná         Preklad: Katarína Jusková        Žáner: klasická detektívka


Najskôr kniha, potom film. Nezvyknem meniť poradie ale v tomto prípade som urobila výnimku. Len pár rokov dozadu som videla film inšpirovaný knihou Vražda v Orient Exprese. Keďže sa považujem za celkom veľkú fanúšičku Agathy Christie, vedela som, že si jednoznačne musím prečítať aj knihu. Mala som však obavy. Bude ma baviť aj keď viem čo sa v nej asi bude diať a ako skončí? Och 🥲. Agatha ma však opäť prekvapila. Kniha bola perfektná👍. Film jej nesiaha ani po päty...

Pokojnú jazdu luxusného Orient expresu naruší snehová kalamita. Len čo vlak zastaví, objaví sa ešte väčší problém. Stala sa vražda. Amerického zbohatlíka Ratchetta niekto dobodal. Medzi cestujúcimi je aj Hercule Poirot a tak vyšetrovanie padne na jeho hlavu. Vo vlaku sa skrýva vrah, začína sa boj s časom.

Vražda v Orient exprese je jedna z najznámejších kníh od Agathy Christie. A nie je sa čomu čudovať. Prípad je špecifický a výnimočný hneď z viacerých dôvodov. Pútavé je už len samotné prostredie prepychového vlaku a keď si k tomu pridáte kurióznu vraždu – ide o skvelý čitateľský zážitok pre všetkých milovníkov klasickej detektívky 👌. Hercule Poirot je prítomný hneď od samého začiatku. Máme prehľad v cestujúcich (aj vďaka stručnému zoznamu v úvode a nákresu vozňa, kde sa stane vražda) a pátrať po vrahovi môžeme spolu s detektívom. Ten totiž nemá k dispozícií vôbec nič. Len svoje šedé mozgové bunky a výpovede cestujúcich. Základ tvorí psychológia, dialógy a úvahy o obeti a možných spojeniach s ostatnými. Príbeh sa nám postupne skladá pred očami ako puzzle, aj keď sa občas stane, že nejaký dielik nepasuje alebo ho treba inak otočiť 😉😀. Pozorný čitateľ môže práve vďaka dialógom prísť na niektoré logické súvzťažnosti avšak záverečné rozuzlenie musí byť prekvapením pre každého.

Keďže ja som vďaka filmu poznala záver, príbeh som si užila z trochu inej, novej perspektívy. Bolo to napínavé, zaujímavé a ani na chvíľu som sa nenudila. Plnými dúškami som nasávala atmosféru a všímala si všetky tie detaily, ktoré vníma Poirot, keď vypočúva a pozoruje podozrivých. Naozaj úžasný zážitok a určite odporúčam aj tým, ktorí už videli film. V knihe sa Hercule Poirot správa viac ako Poirot a jeho myšlienky sú viac "jeho". Po prečítaní nedokážem pochopiť ako sa mi predtým mohol film páčiť 🫣😀 ale zrejme je to prirodzené. V knihe toho skrátka dostaneme vždy viac ❤️.

Za knižku ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ.

PS: vydavateľstvo cez leto pripravilo dotlač, keďže po knihe sa len tak zaprášilo. To asi hovorí za všetko. 

5⭐/5⭐