Vražda v Mena House - Erica Ruth Neubauer

11.04.2023

Príjemná, pohodová detektívka na štýl A. Christie.


Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ        Rok vydania: 2023        Počet strán: 312        Väzba: pevná         Preklad: Barbora Andrezálová        Žáner: detektívka


Je rok 1926 a mladá vdova Jane Wunderlyová sa spolu so svojou tetou Millie ocitne na dovolenke v Egypte. Obývajú luxusný hotel Mena House, kde sa schádzajú prominentní hostia, aby si užili pokoj a zábavu v tieni pyramíd. Jane sa na pobyte zoznámi hneď s niekoľkými hosťami, cez fešáka Redversa, na ktorom jej niečo nesedí, po očarujúcu Annu Staintonovú, ktorá jej neváha dať okato najavo svoju nadradenosť. Keď sa však Jane nečakane ocitne nad jej mŕtvym telom, nechtiac sa stane podozrivou z vraždy. Miestna polícia sa s vyšetrovaním príliš neponáhľa a tak sa Jane rozhodne pátrať sama a očistiť si meno. 

Od tejto knihy som nemala príliš veľké očakávania. Brala som ju ako klasickú detektívku, v ktorej ma čaká hrdinka, ktorá sa pustí do pátrania na vlastnú päsť. Poviete si - aké klišé. Ale to ešte netušíte aký výborný príbeh sa za ním skrýva 😉.

Kniha je písaná v prvej osobe, akoby nám samotná Jane rozprávala, čo sa jej prihodilo. Autorka sa výborne vyhrala s jej zvedavou povahou a ako vdove jej prisúdila aj bolestivú minulosť, s ktorou sme sa postupne oboznamovali. Prirástla mi k srdcu celá aká bola, aj keď sa občas správala neuvážene a unáhlene 😅. 

Ide o klasický typ detektívky, kde je dôležitá najmä dedukcia, pozorovanie a rozhovor. Jane však nevie obsedieť a tak sa sem-tam vyberá aj po nebezpečných chodníčkoch. Vďaka tomu nie sme ochudobnení ani o napínavé chvíle a nečakané odhalenia. Príjemne na mňa pôsobil aj nenútený jemný humor a zaujímavé prostredie očami turistky. Nemusíte sa však obávať, nebolo potrebné prehrýzať sa množstvom opisov. Naopak, sústredili sme sa zväčša na hotel a podozrivých. A tých bolo hneď niekoľko. Pestrá zmes pováh. Ja som mala pocit, že klame snáď úplne každý a nevedela som komu naozaj veriť. Nedobré úmysly jedného z nich som síce odhalila ale inak bol pre mňa nečakane akčný záver skutočným prekvapením. 

História by mala byť zachovaná pre tých, ktorí sa chcú z minulosti poučiť - nie ju vlastniť.

Detektívku hodnotím veľmi pozitívne. Pre mňa obrovské milé prekvapenie. Dúfam, že vydavateľstvo chystá aj ďalšie knihy s charizmatickou Jane Wunderlyovou. Už sa ich neviem dočkať 🥰.

Ak máte chuť na pohodovú detektívku, bez zbytočných krvavých senzácii, kde hrdinovia nie sú ako z akčných filmov a majú svoje chyby, táto by vám mohla sadnúť. 

Za knižku poskytnutú na recenziu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ.

5⭐/5⭐