Vražda na fare - Agatha Christie

13.02.2022

Vynikajúca detektívka s charizmatickou a dôvtipnou slečnou Marplovou.


Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ        Rok vydania: 2022        Počet strán: 208        Väzba: pevná        Žáner: detektívka


Ako to už výstižne popisuje názov knihy, na fare anglikánskeho duchovného Leonarda Clementa sa stane vražda. Zavraždený je bohatý majiteľ panského sídla, ktorého nemali veľmi v láske ani len jeho príbuzní. Policajný šéf Melchett a inšpektor Slack však vo vyšetrovaní veľmi rýchlo narazia na slepú uličku a nevedia sa pohnúť z miesta. Zdá sa, že je potrebné zamerať sa na domáce pomery a vtedy pomocnú ruku podáva bystrá slečna Marplová. Každý v dedine má pred ňou rešpekt a vrah si musí dávať veľký pozor, aby sa neprezradil. 

Vražda na fare je prvou detektívkou, v ktorej sa objavuje charizmatická a dôvtipná slečna Marplová - staršia dáma, ktorá sa nebojí byť v správnej chvíli priebojná, drzá, s istou dávkou sebe vlastného humoru. Jej všímavosť je známa po celej dedine ale napriek tomu sa od ostatných postarších klebetných dám niečím líši. Často totiž vie nenápadne trafiť klinec po hlavičke 😉👍.

Dej sa odohráva z pohľadu farára, na ktorého fare sa stane vražda. Je prirodzeným centrom celého diania v dedine. Obyvatelia sa mu zverujú s tajomstvami, dohadmi, trápeniami alebo sa snažia cez jeho manželku zapojiť do diania v dedine.

Podozrivých je síce celkom dosť ale postavy sa mi od začiatku neplietli. K pochopeniu zápletky výrazne dopomohli tri nákresy (plány) súvisiace s miestom činu (mapka časti obce, okolie fary, miestnosť, kde sa odohrala vražda).

Palec hore dávam aj za primerané zachovanie dobového jazyka v našom preklade. Veľmi sa mi páčili nárečové, akože dedinské výrazy, v priamej reči (frajla, štamperlík, ľahtikár a podobne). Umocňuje to zážitok z príbehu, lepšie sa tak prenesiem do danej doby a všetko znie oveľa viac realistickejšie a živšie 👍.

Na záver len zhrniem, že Agatha Christie opäť nesklamala ❤️. Vraha som neuhádla, dokonale som sa nechala namotať a zamotať 😅. Milujem ten jej nenútený štýl okorenený trefnými poznámkami, svojským humorom a sarkazmom. Zakaždým ma dokáže príjemne prekvapiť povahami a psychológiou postáv. Zakaždým. Jednoducho dokonalé ❤️.

Za knihu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ ❤️.

5⭐/5⭐