Vražda je zvyk - Agatha Christie

09.06.2023

Nie je nič neobvyklé, keď sa spisovatelia vo svojich príbehoch inšpirujú skutočnosťou. V tejto detektívke sa Agatha Christie inšpirovala archeologickými výpravami na Blízkom východe, ktoré podnikla so svojim druhým manželom. Venovanie na začiatku knihy je pripomienkou, že hoci sú postavy v príbehu vymyslené, niekto z "početných priateľov archeológov" sa v ňom mohol nájsť 🤫😅.


Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ        Rok vydania: 2023        Počet strán: 224        Väzba: pevná        Preklad: Katarína Jusková        Žáner: detektívka


Zdravotná sestra Amy Leatheranová prichádza do známej archeologickej oblasti v irackom Hassaniehu, aby sa postarala o nervovo labilnú manželku slávneho archeológa doktora Leidnera. Hneď po príchode cíti, že medzi všetkými členmi expedície vládne zvláštna atmosféra. Niečo visí vo vzduchu a neznámy strach Louise Leidnerovej nepridáva na nálade. Našťastie sa v oblasti neďaleko zdržuje aj Hercule Poirot, ktorý by záhade mohol prísť na kĺb. Pre niekoho z výpravy však môže byť neskoro...

Vražda je zvyk je typický príbeh na aké sme u Agathy Christie zvyknutí: vynikajúca napätá atmosféra, psychológia postáv, rozhovory, pozorovanie, sebaistý Hercule Poirot a neodhaliteľná zápletka s prekvapivým rozuzlením. Všetko, čo musí mať dobrá detektívka. Čo dobrá, priam vynikajúca 👌.

Príbeh je písaný z pohľadu zdravotnej sestry, ktorá je prizvaná na nálezisko na popud doktora Leidnera. Vďaka jej pohľadu sa v deji lepšie orientujeme, postavy vnímame z jej perspektívy a stávame sa priamymi svedkami následných udalostí, pre ktoré bola návšteva Hercula Poirota naozaj nevyhnutná.

Veľkou pomôckou a bonusom je nákres – plán domu expedície. Počas čítania som si ho nalistovala hneď niekoľkokrát a to najmä z dôvodu, že sa mi spočiatku plietli niektoré príliš podobné mená postáv (Reiter, Reilly, Leidner...). Nákres je super aj pre predstavu kde sa čo nachádzalo, kde mali ubytovaní svoje izby a ako sa dalo po dome pohybovať - a to je v tomto prípade skutočne dôležité ☝️😉.

Čítanie som si nesmierne užila. Neznáme nebezpečenstvo priam kričalo zo strán. Čím ďalej, tým napínavejší dej mi dráždil zvedavosť. Asi tri posledné kapitoly pred koncom mi konečne doplo, kto je páchateľ ale logiku mi to nedávalo žiadnu 🙈. Až v samotnom závere nám autorka predostiera absolútne šokujúcu pravdu a odhalenie, z ktorého vám padne sánka. Zdanlivo neriešiteľný prípad odhalí svoje tajomstvá a tie odrazu bijú do očí. Zbožňujem to Poirotove záverečné vystúpenie, ktorým podráždi všetkých účastníkov ale nakoniec v teatrálnom štýle "ta dá" odhalí skutočného páchateľa ❤️.  

Ak máte radi klasické detektívky, pri ktorých si výborne oddýchnete a ktoré vám zamotajú hlavu, Vražda je zvyk bude určite správnou voľbou. Odporúčam aj pre tých, ktorí ešte nemajú s knihami od Agathy Christie žiadnu skúsenosť.

PS: ja osobne by som prijala skôr priamy preklad originálneho názvu knihy (Murder in Mesopotamia). Vražda je zvyk knihu veľmi nevystihuje. Obálku však opäť chválim, nádherná ❤️. 

Za knižku poskytnutú na recenziu ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ.

5⭐/5⭐