Vincentův poslední obraz - Marianne Jaeglé

24.06.2022

Ďalšia zaujímavá kniha so série "béžových" beletrizovaných životopisov. 


Vydavateľstvo: Metafora (Grada)        Rok vydania: 2022        Počet strán: 312        Väzba: pevná        Žáner: spoločenský životopisný 


O Vincentovi van Goghovi sa toho napísalo už mnoho. O maliarovi, umelcovi, ktorého diela sa dočkali najväčšieho záujmu až po jeho smrti. Stačí napísať do vyhľadávača jeho meno a vyhodí vám množstvo odkazov nie len na jeho obrazy, ale aj na články o jeho živote, práci a v neposlednom rade často diskutovanej smrti. Naozaj spáchal samovraždu? Táto kniha nám otvára zaujímavú verziu Vincentových posledných dvoch rokov života. O tom, ako tvoril a čo pri tom cítil. O tom, ako vnímal spoločnosť iných maliarov, ako znášal samotu, výsmech, či fakt, že je závislý na peniazoch od brata. Príbeh, ktorý búra predstavu o šialenom maliarovi s odrezaným uchom a predstavuje nám Vincenta ako citlivého, plachého a nepochopeného človeka - umelca. 

Nemôžem povedať, že ma kniha zaujala hneď od prvých strán. Úvodný neoznačený predslov ma skôr zarazil. Mala som pocit, že čítam slová zaujatej autorky, ktorá je nahnevaná na celý svet za to ako Vincet van Gogh skončil a čo si o ňom verejnosť myslela. Bolo to trochu prehnane útočné ale nakoniec som rada, že som tieto dve-tri stránky prehltla a čítala ďalej.

Na autorkin štýl som si taktiež musela trošku zvyknúť. Zdalo sa mi, že knihe chýba šmrnc, ktorý by vás nútil neprestať čítať. Túto úlohu však prevzali skutočne kratučké kapitoly, ktoré ma poháňali vpred (a som im za to vďačná 😀👍). Kniha je rozdelená na tri časti - od tej druhej to už malo viac šťavy 😉.

Pre mňa ako neznalca umenia a umelcov bolo množstvo informácií o Vincentovi naozaj prekvapením. Zistila som aké bolo pozadie vzniku mnohých jeho diel. Prečo vznikli a za akých okolností. Čítala som spolu s telefónom v ruke a ak sa spomenul nejaký obraz, hneď som si ho googlila. Fascinovalo ma o obraze zároveň čítať a zároveň ho vidieť na fotografii v mobile 😍. Škoda, že na konci knihy chýbal doslov alebo nejaká poznámka autorky, ktorú v takýchto knihách očakávam. Mala by som objasnené o aké zdroje sa autorka opierala, čo bolo výplodom jej fantázie a čo nie. 

"Malíř nemaluje jenom barvami, ale taky tím, čeho se zřekl, co obětoval, zlomeným srdcem."

Záver bol pre mňa osobne prekvapením, ale predpokladám, že túto verziu jeho smrti už fanúšikovia poznajú. Kto vie kde je však skutočná pravda. Niektoré udalosti z histórie skrátka zostanú zahalené rúškom tajomstva.

Nakoniec som veľmi rada, že som si túto knihu mohla prečítať. Zaujímavou a pútavou formou som sa naučila mnoho nového o Vincentovi van Goghovi ako človeku, ale aj o Vincentovi van Goghovi ako maliarovi. Určite v budúcnosti porozmýšľam aj nad ďalšími knihami o tomto citlivom a výnimočnom umelcovi.

Za knihu poskytnutú na recenziu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Grada . ❤️

4⭐/5⭐