Vianočné mystérium - Jostein Gaarder

27.12.2019

Kniha, ktorá je ako stvorená namiesto klasického čokoládového adventného kalendára.


Vydavateľstvo: Artforum        Rok vydania: 2018        Väzba: pevná        Počet strán: 239        Žáner: beletria


Neviem, či vôbec ešte existuje niekto, kto o tejto knihe vôbec nič nepočul, ani ju nezaregistroval. Prvé vydanie vyšlo ešte v roku 2012 a keďže sa žalostne vypredalo, v roku 2018 bola dotlač. No a myslím si, že aj tá je už celkom vypredaná (ja som knihu kupovala z druhej ruky).

Vianočné mystérium je skutočne takým tajuplným mystériom. Príbeh rozpráva o chlapcovi menom Joachim, ktorému sa dostane do rúk zvláštny adventný kalendár. Namiesto klasických okienok, kde by si každý deň vybral nejakú sladkosť, v tomto kalendári nachádza obrázky a malé lístočky rozprávajúce príbeh neznámeho dievčatka Elisabet. Toto dievčatko sa stratilo svojej mame a vydalo sa na dobrodružnú cestu naprieč priestorom aj časom. Joachim tak postupne, lístoček po lístočku, odhaľuje zamotaný dej.

Ako sa píše na konci knihy, v poznámke - ide o žáner, ktorý zaujme široké spektrum čitateľov (od detí až po dospelých). Musím potvrdiť, že je to naozaj tak. Príbeh je písaný síce jednoducho, dej je však celkom pekne zamotaný a záhadný, takže v každom vzbudí zvedavosť.

Ako som už písala, táto kniha je dokonalou náhradou za klasický čokoládový adventný kalendár. Obsahuje totiž presne 24 kapitol. Je to, vlastne, aj jej zámer. Aby ste každý deň prečítali jednu kapitolu. Na začiatku každej je totiž vždy v kontexte krátke opakovanie toho, čo už máte za sebou. Keby čítam knihu naraz celú, myslím, že toto by ma celkom dosť rušilo🤷‍♀.

Pochváliť musím štýl akým je celý príbeh písaný - z pohľadu dieťaťa - malého Joachima a Elisabet. Čítate tak o ich myšlienkových pochodoch a zároveň si môžete utvárať svoj vlastný obraz.

Dej ako taký ma doslova nadchol ❤. Nechcem príliš veľa prezrádzať, ja sama som o knihe pred čítaním vedela naozaj len pramálo, ale sklamanie nepripadalo do úvahy. Ide o putovanie dievčatka, ktoré sprevádzajú ďalšie čarovné bytosti, ktoré príbeh nádherne spestrujú. Dokonca miestami sa budete aj usmievať nad ich zvláštnym charakteristickým správaním.

Určite treba spomenúť aj fakt, že knižka má kresťanské posolstvo. Je o Bohu, putovaní do Betlehema a narodení Ježiška - teda o skutočnom vianočnom posolstve. Popri tom všetkom sa však odvíja aj vedľajšia linka o Elisabet a jej tajomstve. Naozaj šikovné spojenie 👍. A hoci mi záver prišiel unáhlený (akoby sa autor chytal každej slamky), v konečnom dôsledku som bola spokojná a rozhodne tento príbeh každému odporúčam.

Takže, ak ste ešte nečítali, viete, čo budete čítať o rok 😉.

PS: celým príbehom vás budú sprevádzať milé ilustrácie Vladimíra Krála.

4,5⭐/5⭐