Vianoce v Sniežkove - Eliška Kramerová, Adrián Macho

05.12.2023

Čo má mať detská knižka, aby zaujala už na prvý pohľad? Krásnu obálku a pútavé ilustrácie. A čo má mať kniha, aby si ju deti priali čítať neustále dookola? Zaujímavý napínavý príbeh s dobrým koncom. Vianoce v Sniežkove všetky tieto atribúty spĺňajú a majú aj ďalšie skvelé pridané hodnoty 😉. 


Vydavateľstvo: Grada (Bambook)        Rok vydania: 2023        Počet strán: 32        Väzba: pevná        Ilustrácie: Adrián Macho        Vekové odporúčanie: 5+


V Malej studenej doline v Snežných horách poriadne nasnežilo. Zvieratká zo Sniežkova sa už tešia na blížiace sa Vianoce. Dobrú náladu však naruší nečakaná komplikácia. Niekto ukradol všetky ozdoby zo stromčeka. Čo sa za tým skrýva? A budú mať zvieratká Vianoce so všetkým čo k nim patrí? A nie sú Vianoce náhodou časom zázrakov?

Ak vám to už teda neprezradí samotná obálka knižky, tak vám to prezradím ja 😆. Toto je jedna neskutočne krásna vianočná knižka 😍. Očarí rozkošnými ilustráciami ale aj chytí za srdce dojímavým príbehom. Textovo je kniha prispôsobená vekovej kategórii 5+ ale aj naša malá trojročná počúvala so zatajeným dychom. Príbeh je totiž písaný nesmierne pútavo. Je plný zaujímavých dialógov, občas vtipných, občas vážnych. Sem-tam nejaká veselá básnička alebo zaujímavé slovné spojenie, čo len zvýrazňuje dynamiku deja. V Sniežkove sa udeje neslýchaná vec a deti s napätím čakajú čo sa za tým skrýva. 

Máša v okamihu pribehla a povedala: "Do zajačej pacičky, čo sa stalo? Prečo na mňa tak húkaš?"
"A či nevidíš? Zo stromčeka sa stratili všetky vianočné ozdoby!"

Naozaj magický príbeh s Vianocami nasiaknutou atmosférou o priateľstve, súdržnosti a pohostinnosti. Deti učí všímať si svoje okolie a dokazuje im aké vedia byť Vianoce krásne, keď sa o ich čaro podelíme s ostatnými. Za príbehom sa skrýva veľa, čo následne po prečítaní môžete s deťmi rozoberať. Ideálna je aj na čítanie pred spaním, krásne zahrieva pri srdci a upokojuje. 

Vyzdvihnúť musím aj vizuálne spracovanie. Okrem očarujúceho zlatého nápisu (ktorý stále hladkám😅) mám na mysli rozkošné ilustrácie. Adrián Macho má nezameniteľný štýl, ktorý už možno poznáte aj z iných (nie len) detských knižiek a vďaka jeho obrázkom nám príbeh zo Sniežkova ožíva priamo pred očami.

Vianoce v Sniežkove sa hneď zaradili medzi naše obľúbené vianočné knižky. Myslím, že to tak bude ešte na dlhé roky 🥰. Tento príbeh človeka len tak rýchlo neomrzí, príjemne zahrieva a vianočná atmosféra z neho sa na vás bude lepiť ako vločky na rukavice. Srdečne odporúčame.

Za knižku ďakujem vydavateľstvu Grada  ❤️.