Veľkonočná kniha príbehov - Laura Richiová

02.04.2022

"40 biblických príbehov, ktoré ukazujú, kto je Ježiš"


Vydavateľstvo: Fortuna Libri        Rok vydania: 2022         Počet strán: 96        Väzba: pevná        Ilustrácie: Ian Dale


Kto z vás sa ešte ako dieťa bál obrázkov v Biblii pre deti? Takej tej, čo si myslím, že mala kedysi doma každá domácnosť (Biblia pre deti, vydalo vydavateľstvo Mladé letá, 1990). Krvavé incidenty, tváre skrivené emóciami, umierajúci ľudia, či vraždenie bábätiek 😢. Mala som určite viac ako šesť rokov ale teda tie ilustrácie v spomínanej knihe ma dosť desili. Netvrdím, že boli zlé. Len, že boli pre deti vyslovene nevhodné. Ani text sa mi nezdal zaujímavý a vôbec som mu nerozumela. Prečo teda Biblia pre deti? 


Biblia sama o sebe určite nie je čítaním pre malé deti ale ak ich chceme s ňou nejakým spôsobom oboznámiť, alebo postupne začať oboznamovať, táto kniha môže byť skvelým pomocníkom 😉. Ponúka nám 4O príbehov Nového zákona a vysvetľuje podstatu Veľkej Noci, tak ako ju slávia kresťania.

Už na prvý pohľad zaujme krásnymi, jemnými ilustráciami, ktoré sú veľmi príjemné a deti sa ich neboja. Aj samotný Ježiš nenaháňa hrôzu ale naozaj pôsobí ako niekto, kto je milosrdný a chce nám pomôcť ❤️.

Na každej dvojstrane nás čaká jeden príbeh, ktorý začína citátom a končí otázkou na diskusiu. Text je, samozrejme, taktiež prispôsobený malému čitateľovi. Podľa môjho odhadu by mu mohli porozumieť školáci 7+ ale určite je to veľmi individuálne. Prispôsobenie jednotlivých príbehov nespočíva iba v skrátení oproti originálu, ale aj v stručnom vysvetľovaní niektorých vecí, ktoré by ešte deti nemuseli poznať a porozumieť im. Takýmto pekným príkladom je str. 50 a príbeh "Pán soboty", kde v úvode autorka vysvetľuje čo sú pravidlá a že nie všetky boli v minulosti správne. Naráža sa na farizejov, ktorí si k božiemu zákonu vymýšľali ďalšie nezmyselné pravidlá.  Nie pri všetkom však nájdeme takéto vysvetlenia, čo vzhľadom aj na rozsah príbehov nie je možné očakávať. 

Celkovo sa v knihe nachádzajú príbehy, ktoré ma zaujali viac, dokonca nadchli spracovaním a príbehy, ktoré zaujali oveľa menej. Napr. na str. 26 ("Ježiš kráča po vode") mi chýbalo Ježišove napomenutie Petra na jeho zapochybovanie, ktoré myslím, je v danom príbehu dôležité. Každopádne, nemôžeme detskú verziu brať rovnakým metrom ako verziu pre dospelých a v konečnom dôsledku kniha aj tak veľmi dobre plní svoj účel 👍.

Čítanie odporúčam práve na pôstne obdobie (40 dní, na každý deň jeden príbeh), čo môže byť takým príjemne a užitočne stráveným časom v kruhu rodiny pri knihe. Keďže každý príbeh na konci obsahuje otázku, je to aj vhodný čas na zamyslenia. 

Naše deti sú ešte malé, ale kniha si na nich počká a určite si ju raz začneme čítať. Skúšali sme aj teraz, syn má 4 roky. S počúvaním nemal žiadny problém, ale každým príbehom sa vynáralo viac a viac otázok, vďaka ktorým sme vedeli, že ešte nie je na podobnú knihu pripravený. Keď bude mať stále záujem, o dva-tri roky skúsime opäť.

PS: určite stojí za povšimnutie aj minuloročná novinka Adventná kniha príbehov, (25 biblických príbehov, ktoré ukazujú, prečo prišiel Ježiš na svet). Tá obsahuje príbehy skôr zo Starého zákona, pekne od začiatku. Vhodná je na čítanie počas adventného obdobia, kedy si môžete každý deň prečítať jeden príbeh. My si ju určite doplníme do zbierky 😊. 

Za knižku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Fortuna Libri. 

4⭐/5⭐