Veľké maličkosti - Jodi Picoultová

12.02.2019

Kniha, z ktorej si určite niečo vezmete ❤️.


Vydavateľstvo: Ikar        Rok vydania: 2018         Väzba: pevná        Počet strán: 480        Žáner: spoločenský román


Ruth je zdravotná sestrička, ktorá pomáha pri pôrodoch a stará sa o novorodeniatka. Má až 20 rokov skúseností a svoju prácu robí naozaj dobre. Napriek tomu sa rodičia práve narodeného chlapčeka Davisa rozhodnú, že nechcú aby sa o ich syna starala práve ona. Prečo? Lebo je Afroameričanka. Nemocnica ich žiadosti vyhovie ale hneď na ďalší deň nastanú komplikácie. Dieťatko prestane dýchať v čase, keď je na blízku iba Ruth. Chvíľkové zaváhanie a následné rozhodnutie ju doženú až pred súd.
Prípadu sa chytá Kennedy, beloška, ktorá sa rozhodla Ruth obhajovať. Hneď na začiatku ju však šokuje nečakanou radou. Ak chce súd vyhrať, nesmie vyťahovať rasu.


Skláňam sa nad autorkou, že sa rozhodla pustiť do takejto citlivej problematiky. Na konci knihy sama píše, akú strastiplnú a dlhú cestu musela prejsť, kým príbeh vznikol.  S témou rasizmu sa  však perfektne popasovala a ukázala svetu, že nie je všetko tak ako vyzerá.

Kniha je písaná z pohľadu troch osôb - obvinenej Ruth, jej obhajkyne Kennedy a otca (rasistu) malého bábätka. O každom sa dozvedáme aj čo-to z minulosti, a každého vidíme v kruhu svojej najbližšej rodiny. Toto pridáva na dôveryhodnosti a príbeh tak má realistickú formu.

"Naozaj si myslíte, že keby som bola biela, tak by som tu dnes sedela oproti vám?" Obhajkyňa pokrútila hlavou. "Nie, ale som presvedčená, že vyťahovať to na súde je zbytočne riskantné." Takže máme vyhrať prípad predstieraním, že dôvod, pre ktorý sa stal, vôbec neexistuje? Pripadalo mi to neúprimné, nedbanlivé. Asi ako vravieť, že pacientka zomrela na zapálený záder, pričom nespomenieme, že mala diabetes prvého typu.

Dielo je neskutočne silno napísané. Autorka nerozoberá len predsudky ako také, nie je to len o jednom súdnom prípade. Je to o vzťahoch - vzťahoch medzi rasami, medzi matkou a synom, otcom a dcérou, manželom a manželkou. Dojímavé a zarážajúce zároveň.  Pri niektorých scénach už ani nebudete vedieť, čo si o tom myslieť. Pochopíte, keď si prečítate. A podľa mňa si to prečítať jednoducho musíte❗

5⭐/5⭐