V tomto domě straší - John Boyne

07.03.2020

Novinky od Johna Boynea ma anotáciou a recenziami príliš nezaujali, tak som siahla po jeho staršom diele. A neľutujem ☺.


Vydavateľstvo: Plus        Rok vydania: 2016        Väzba: pevná        Počet strán: 304        Žáner: historický román 

Kniha je v českom jazyku.


Je rok 1867 a Eliza Cainová práve prišla o otca. Ťažká finančná situácia a veľký smútok ju nepriamo prinútia k rozhodnutiu odísť a prijať miesto guvernantky na odľahlom sídle s názvom Gaudlin Hall. Čaká ju nie len dlhá cesta na miesto, ale aj kopec nepríjemných prekvapení. Kto je jej tajuplný zamestnávateľ a kde sú rodičia detí, o ktoré sa má starať?

Ako napovedá samotný názov knihy - príbeh je (zjednodušene) o dome, v ktorom straší👻. Očakávajte teda rozhodne typickú "ducharinu", ktorá ale mňa samotnú celkom príjemne prekvapila. Hoci som sa bála len pomenej, samotný dej, prostredie a atmosféra ma veľmi zaujali 👍.


Na začiatku som sa trošku musela prelúskať zdĺhavejším úvodom. Potom však autor využil svoj talent a pohral sa s mojom zvedavosťou. Mnohé tajomstvá strašidelného sídla odhaľoval len po kúskoch a rafinovane tak napínal moje nervy. Svoje urobil aj fakt, že príbeh je písaný v prvej osobe - ja, rozprávanie. Všetko som teda naplno prežívala spolu s Elizou, no na rozdiel od nej, ja by som mala oveľa menej guráže. Jej činy a rozhodnutia mi často prišli naozaj odvážne, ale je jasné, že príbeh to potreboval - potreboval hrdinu, ktorý odhalí pravdu o Gaudlin Hall.

Celkovo teda hodnotím určite pozitívne👍. Kniha splnila svoj účel duchárskeho príbehu, dokonca ma milo prekvapil aj samotný záver. Áno milo, presne ako sa na tento žáner patrí 😂 (kto si prečíta/l, pochopí😉).

  4⭐/5⭐