Továreň na bábiky - Elizabeth Macnealová

15.03.2020

Originálny námet, perfektné spracovanie, šokujúce scény a stránky, od ktorých sa nechcete odtrhnúť.


Vydavateľstvo: Lindeni        Rok vydania: 2019        Počet strán: 352        Väzba: pevná        Žáner: historický román


Píše sa rok 1850. Iris pracuje v obchode s bábikami a túži po slobodnejšom živote túži sa stať umelkyňou. Jedného dňa ju náhodne v dave stretá zberateľ Silas. A hoci pre ňu ide iba o chvíľku, na ktorú rýchlo zabudne, Silas si nevie pomôcť a v myšlienkach ho Iris neustále prenasleduje. Zatiaľ však maliar Louis Frost príde o svoju modelku a požiada o pózovanie Iris. Tej sa naskytne vynikajúca príležitosť začať nový život. Napriek tomu si postaví hlavu a kladie si podmienku. Louis ju vraj musí naučiť maľovať.

Prezradím vám, že pri tejto knihe by som najradšej z obsahu neprezradila vôbec nič (len to, že sa odohráva vo viktoriánskom Londýne). Sama som opäť raz dala iba na pozitívne recenzie, ale anotáciu som si neprečítala. Mala som ako takú približnú predstavu, ako by mohol príbeh vyzerať, resp. o čom by mohol byť, ale autorka ma nakoniec prekvapila. Vlastne, nie len prekvapila, doslova šokovala 😱.

Kniha na mňa zapôsobila aj samotnou obálkou a prebalom.
Kniha na mňa zapôsobila aj samotnou obálkou a prebalom.

Príbeh je vo svojej podstate o láske, posadnutosti a túžbach. Láska zohráva dôležitú úlohu a je strojcom všetkého. Láska k umeniu, láska k blížnemu, láska k svojej práci, súrodenecká láska, túžba mať lásku, atď. Napriek tomu nechcem vyvolávať podozrenie, že ide o čistú romantickú knižku. Áno, romantická linka sa v príbehu objaví, ale očakávať môžete oveľa viac ☝.

Kniha výrazne vyniká dokonalou atmosférou, ktorá je miestami ponurá, špinavá a zároveň pestrá a realistická. Úplne som sa preniesla do viktoriánskeho Londýna a kráčala rovnakými zablatenými ulicami, ktorými kráčali hrdinovia príbehu. Pochváliť musím aj tú dokonalú paletu charakterov, ktoré autorka vyskladala a vzájomne im preplietla osudy. A tie detaily? Tie boli čerešničkou na torte, doplnili prostredie aj hrdinov (hoci miestami boli naozaj mierne nechutné, až zvrátené🙈😲). Pestrosť farieb tak hrala nie len na štetcoch Iris a Louisa, ale aj v mojej predstavivosti.

Teraz sa blížim k bodu, resp. k tomu, čo mi na knižke prekážalo. Je to koniec. Nestačilo mi ☺. Chcela som viac. Ešte aspoň 10 - 20 strán, ktoré by uspokojili moju zvedavosť po ďalších detailoch😀.

Záver je teda jasný. Kniha sa mi páčila, príjemne prekvapila, zarazila, dojala a dostala ma.

4,5⭐/5⭐