Tajomstvo sídla Chimneys - Agatha Christie

04.10.2022

Jedna zaujímavo premyslená detektívka ako stvorená do sychravého počasia 🍂🌧🍁. 


Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ        Rok vydania: 2022        Počet strán: 256        Väzba: pevná         Preklad: Alexandra Ruppeldtová        Žáner: detektívka


Anthony Cade pracuje ako turistický sprievodca v Južnej Afrike. Znudený stereotypom sa okamžite chytá prvej príležitosti a prijíma ponuku doručiť dve dôležité zásielky do Londýna. Prvou sú pamäti legendárneho grófa Stylptiča a druhou zväzok ľúbostných listov Virginie Revelovej. Po príchode do Londýna však veľmi rýchlo zisťuje, že doručenie nebude až také jednoduché ako sa na prvý pohľad zdalo. O pamäti je podozrivý záujem a aj vyhľadanie majiteľky ľúbostných listov mu spôsobí nemalé problémy. Odrazu sa ocitá v centre medzinárodného sprisahania a vyšetrovania vraždy zároveň. Neostáva mu nič iné, iba odhaliť pravdu a nájsť vraha.  

V knihách od Agathy Christie sa často stretávame s množstvom postáv. Aj v tomto prípade bolo potrebné sa aspoň na začiatku o niečo viac sústrediť na mená, vzťahy a udalosti okolo jednej fiktívnej európskej krajiny Hercoslovensko. Netrvalo však dlho a všetko postupne naberalo jasnejšie kontúry. Pred očami som mala pútavý film, možno aj tak trochu triler, plný intríg, tajomstiev a sprisahaní. Nečakané zvraty, prekvapivé momenty a zaujímavé, nečitateľné postavy ma udržiavali v neustálom napätí. Nemala som ani poňatia komu mám veriť. Kto je kto? Kto vraždou získal a kto stratil? 😳

Ako som už spomínala, v detektívke vystupuje celkom dosť postáv. Každá je svojím spôsobom zaujímavá. Pekná paleta pováh a podozrivých zároveň 😀. Zdalo sa, že hlavný hrdina naschvál vyhľadáva nebezpečné situácie a v každej riskantnej chvíli sa doslova vyžíva. Dovolím si vyzdvihnúť aj postavu policajného inšpektora Battla, s ktorým sa často stretávame aj v príbehoch s detektívom Herculom Poirotom. V Tajomstve sídla Chimneys ho autorka použila po prvý raz. Zrejme tu zabodoval aj u čitateľov, keďže ho potom zaradila aj do iných prípadov. Rozhodne zabodoval aj u mňa - mlčanlivým, nič neprezrádzajúcim výrazom tváre a šibalskou prefíkanosťou 😉.

"Vraví sa - daj človeku dosť dlhý povraz, sám sa na ňom obesí," povedal Battle. 

V knihe som narazila aj na pár zamotanejších momentov, kedy som sa musela pri čítaní oveľa viac sústrediť na politické pomery a situáciu v Hercoslovensku. Priznám sa, že príliš nevyhľadávam knihy kde sa čo i len v náznakoch rieši politika. V tomto prípade mi to však nijako výrazne neprekážalo. Agatha, skrátka, dokáže vo mne vzbudiť záujem aj keby písala o zozname na nákup 😀. 

Spomenúť ešte musím aj zopár zaujímavých myšlienok vložených do úst postáv a palec hore dávam aj za napínavé scény a prekvapivé zvraty. Všetko zaklincoval dokonalý záver, ktorý prekonal moje očakávania 👌. Hoci to nie je tradičná Agatha Christie, aj tento príbeh určite odporúčam. Nebude to príliš o psychológii postáv, o klebetách starých dám, ani o mozgových bunkách mužíčka s uhladenými fúzikmi. Očakávajte skôr do detailu premyslenú zápletku plnú zvratov a aktívne hľadanie páchateľa pomocou ľsti, činov a riskovania. 

"Mám teóriu, že človek vždy dostane, čo chce, ak zaplatí primeranú cenu. Viete, aká je v deviatich prípadov z desiatich? Kompromis. Čosi potvorské, ale votrie sa, a čím viac starnete, tým náchylnejší ste, aby ste ho prijali..."

Za knižku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ. 

4,5⭐/5⭐