Tajomstvo Pembrooke Parku - Julie Klassenová

18.05.2022

Anglicko v 19. storočí, opustené sídlo opradené záhadami a rodinné tajomstvá. To sa rovná - výborné oddychové čítanie 😉.


Vydavateľstvo: i527.net        Rok vydania: 2021        Počet strán: 456        Väzba: pevná        Žáner: historický romantický


Abigail Fosterová nezažíva práve najkrajšie obdobie svojho života. Po sklamaní v láske, kedy zistí, že muž, s ktorým si predstavovala svoju budúcnosť sa zamiloval do jej sestry, prichádza aj rana v podobe finančného bankrotu celej rodiny. Keďže je veľmi praktickou ženou a tak trochu sa cíti za rodinnú situáciu zodpovedná, spolu s otcom sa pustí do hľadania nového bývania, ktoré by si budú môcť dovoliť. V tom najvhodnejšom momente prichádza lákavá možnosť užívať za výhodných podmienok 18 rokov opustené sídlo. Hoci je ponuka trošku neobvyklá, rodina viac-menej nemá na výber. V ich novom dočasnom domove, Pembrooke Parku, ich privíta kaplán so svojou rodinou. Zdá sa, že o dlhodobo opustenom sídle vedia viac ako ktokoľvek iní, ale o tajomstvách nechcú rozprávať. Fosterovci dostanú len strohé upozornenie, aby si dávali pozor na cudzincov, ktorí by v sídle chceli hľadať údajnú tajnú izbu s pokladom.

Abigail už prvé dni strávené v sídle zisťuje, že miesto má tajomnú atmosféru. Znepokojená zvláštnymi nočnými zvukmi, stopami v prachu a anonymnými listami sa rozhodne na vlastnú päsť pátrať po temnom tajomstve Pembrooke Parku. 

Osemnásť rokov opustené sídlo. Bola som trochu skeptická, či tento príbeh bude pre mňa dostatočne presvedčivý. A spočiatku som s tým aj naozaj mala trochu problém 🤷‍♀️. Potrebovala som nejaký čas, kým som atmosféru začala nasávať o niečo prirodzenejšie a naplno sa vžila do postáv. Ale potom to už bol zážitok ako sa patrí 👌.

Prostredie a okolie Pembrooke parku bolo skutočne krásne, magické a v neposlednom rade tajomné. Atmosféra sídla v človeku vzbudzovala znepokojenie a vyvolávala množstvo otázok. Neviem, či by som mala toľko odvahy ako naša hlavná hrdinka a strávila prvú noc v takmer prázdnom sídle. Desivé zvuky, nepreskúmané miesta, cudzí ľudia a pocit, že vás niekto sleduje. Z každej strany bolo cítiť napätie.

Na prvý pohľad, už aj podľa obálky, kniha pôsobí ako romantický príbeh, ale treba uznať, že autorka krásne rozvinula aj množstvo iných tém a romantiku by som zaradila až na také tretie miesto. Pred očami sa mi rozvíjala celkom slušne zamotaná rodinná dráma a tajomstvá ako vystrihnuté z detektívky, či dokonca trileru. Psychológia postáv sa mi zdala o niečo menej výrazná ako v iných autorkiných knihách ale za to dej bol prešpekulovaný a premyslený do posledného detailu. Neustále sa niečo dialo a tajomstvá sa odhaľovali len pomaly, v nepatrných náznakoch. O nečakané prekvapenia, či zvraty, rozhodne nebola núdza. Mala som svoju teóriu o tom, čo za minulosť sídlo skrýva ale nepotvrdila sa mi 👍. Dramatický záver a ukončenie romantickej linky boli nad moje očakávania a rozhodne knihu v mojich očiach ešte viac vyzdvihli ❤️.

"Nie sú to duchovia, koho sa treba obávať, slečna Fosterová, ale ľudské bytosti, ktoré sú až príliš živé."

Knihy Julie Klassenovej mám rada aj preto, že otvárajú okno do histórie a to nie len z pohľadu romantiky. Konkrétne v tomto príbehu vidíme, aké to bolo byť ženou, mať tesne pred tridsiatkou a nemať manžela. Byť terčom rečí a podpichovania. Navyše, ak sa vám zhoršili finančné možnosti, zhoršili sa aj vyhliadky na vydaj a spokojnú budúcnosť. Aj v tomto príbehu vidíme aká náročná bola vtedajšia doba pre ženy. Aké trápenie spôsobovali niektoré spoločenské pravidlá či delenie do spoločenských vrstiev. Aký dôležitý bol zovňajšok... Keď sa tak nad týmto všetkým človek zamyslí, mnohé ostalo v ľuďoch zakorenené dodnes. 

"Ľudia jej boli pre krásu ochotní odpustiť čokoľvek. Bol to zvláštny pocit, ktorý bol príjemný a zároveň istým spôsobom pokorujúci. Budú s ňou pekne zaobchádzať len vtedy, keď si dá námahu so svojím zovňajškom? Táto myšlienka ju znechucovala."

Ak máte chuť na príbeh s poriadnou dávkou tajomna, o sile odpustenia (nie len iným, ale aj sebe), o zmierení sa s minulosťou, o láske, rodine a viere. Určite vyskúšajte Tajomstvo Pembrooke Parku. 

4⭐/5⭐