Tá dáma je moja - Francine Riversová

05.02.2023

Inšpiratívny romantický príbeh rozoberajúci vážne témy s nadhľadom a humorom. 


Vydavateľstvo: Kumran        Rok vydania: 2022        Počet strán: 368        Väzba: brožovaná         Preklad: Zuzana Vengliková        Žáner: historický romantický


Je rok 1875 a Kathryn Walshová je z rozhodnutia svojho otčima vykázaná z Bostonu do vzdialenej Calvady, banského mestečka v pohorí Sierra Nevada. Prichádza sem prevziať dedičstvo po strýkovi, ktorého nikdy nestretla. V mestečku však Kathryn hneď od začiatku vzbudzuje prílišnú pozornoť. Calvada je plná mužov, salónov, nevestincov a baníkov - miesto, kde nikto nedbá o slušnosť a dodržiavanie zákonov. Kathryn hlboko zasiahnu životné osudy niektorých obyvateľov a rozhodne sa verejne poukázať na problémy, ktoré v mestečku panujú.

Matthias Beck je majiteľom miestneho salónu a hotela. Nová červenovlasá dáma mu hneď padne do oka ale hneď zisťuje, že Kathryn nie je taká ako sa na prvý pohľad zdá. Zanovitá a neústupná má na srdci blaho mesta a jeho obyvateľov ale neuvedomuje si, čo ju to môže stáť. Obaja pochopia, že svoje životné osudy naplnia iba vtedy, ak poslúchnu hlas svojho srdca.

Francine Riversová patrí medzi moje obľúbené autorky a keď som počula, že u nás vyjde ďalšia jej novinka, nebolo nad čím rozmýšľať. Očakávala som príjemné inšpirujúce čítanie ale skutočne som nečakala, že ma to až tak pohltí. Výborné, výborné, ešte raz výborné.

Dej príbehu sa odohráva na ďalekom západe za čias zlatých horúčok, keď muži opúšťali rodné miesta s myšlienkou, že zbohatnú ťažbou zlata a ženy sa museli buď podriadiť alebo pretĺkať. Mali len veľmi málo práv a aj tie sa často svadbou rušili. Nie je sa čo čudovať, že naša hlavná hrdinka netúžila po manželovi a v živote chcela robiť niečo viac ako len "slúžku" mužovi. Kathryn je príťažlivou silnou ženskou hrdinkou, ktorá ma guráž a odvahu vzoprieť sa dovtedy zaužívaným pravidlám. Jej myšlienky sa opierali o slabých, pričom mala stále na pamäti, že sme si všetci rovní - chudobní, bohatí, slabší, silní, muži a ženy. Všetci by sme mali mať rovnaké príležitosti. Všetci by sme mali mať právo zmeniť svoj život k lepšiemu.

Atmosféra príbehu bola dokonalá. Typické zanedbané mestečko, ulice plné blata, prázdne fľaše od alkoholu a salóny z lietajúcimi dverami ako z westernových filmov. Prostredie bolo pre mňa nové a napriek tomu som sa dokázala preniesť priamo na miesto. Akoby som tam stála ja sama - v blate, v tenučkých čižmičkách a prehnane zdobenom klobúku. Stredobod pozornosti v mestečku, kde slušnosť, striedmosť a galantnosť dávno vymreli.

"Všetko má určenú chvíľu a každá záležitosť pod nebom má vhodný čas." 

Ako sama autorka v doslove vysvetľuje, chcela napísať knihu, ktorá by rozoberala vážne témy ale s humorom a ladnosťou. Myslím, že sa jej to podarilo na jednotku. Príbeh je úžasne povznesený, svieži, prešpikovaný dialógmi plnými podpichovania a nečakanými vtipnými scénami. Atmosféra je hmatateľná, romantika nečakane výrazná až človek cíti príjemné napätie, keď sa hlavné postavy medzi sebou doťahujú. Popri tom však autorka nezabudla poukázať na silné témy - práva žien, sila jednotlivca, manipulácia, moc bohatých a ich zdanlivá nedotknuteľnosť. Má zmysel zabojovať, keď máte pocit, že sú všetci proti vám? Môže jeden človek ovplyvniť celé mesto? Čo všetko dokáže keď má vieru a lásku? 

"...ženy v predratých šatách, ktoré okopávali zamrznutú zem v nádeji, že sa v nej uchytia semená a na jar a v lete prinesú úrodu - za ne sa oplatí bojovať."

Záver knihy bol veľmi zaujímavo poňatý, hoci možno trochu urýchlený. Ale život je nevyspytateľný a páčilo sa mi, že autorka využila príležitosť pripomenúť nám jeho premenlivosť.

Zhrnutie: Tá dáma je moja je vynikajúci inšpiratívny romantický príbeh plný príjemného humoru a nadhľadu. Originálny námet, silné témy a pekné myšlienky. Hoci už poznám niekoľko autorkiných diel, opäť ma dokázala príjemne prekvapiť. Odporúčam všetkým milovníčkam romantických príbehov s pridanou hodnotou. 

5⭐/5⭐

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com.

Knižku si môžete zakúpiť na tomto odkaze: https://www.kumran.sk/rivers/24466-ta-dama-je-moja.html