Světlo nad oceánem – Mary Ellen Taylor

16.04.2024

Pútavý príbeh o rodinných tajomstvách a zmierení sa s minulosťou.


Vydavateľstvo: Grada (Cosmopolis)        Rok vydania: 2024        Počet strán: 384        Väzba: pevná        Jazyk: CZ        Žáner: spoločenský román, historický


Ivy sa z rušného New Yorku vracia do rodného mesta na pobreží. Musí sa postarať o dedičstvo po zosnulej milovanej babičke Ruth, ktorá sa do poslednej chvíle snažila udržať pri živote ich rodinný hotelový rezort. Ivy tak má s pozostalosťou veľa práce ale spomienky a dávno nedoriešené vzťahy ju aj tak dobehnú. Keď sa raz z mora vynorí stroskotaná stratená loď, na povrch okrem nej vyplávajú aj mnohé otázky a tajomstvá. Ivy sa bude musieť vysporiadať s minulosťou svojej babičky, ktorá úzko súvisí aj s ňou samotnou. 

Ako píšem v úvode, Světlo nad oceánem je pútavý príbeh založený na vzťahoch a rodinných tajomstvách, ktoré sa netýkajú len minulosti. Striedajú sa nám tu dve časové linky – minulosť, kde je hlavnou rozprávačkou vtedy mladučká Ruth a prítomnosť, kde ide zväčša o pohľad Ivy. Striedanie minulosti s prítomnosťou mám veľmi rada, príbeh tak rýchlo odsýpa a čitateľ sa všetko dozvedá tak povediac z prvej ruky. Navyše, nemáme vždy tú česť len s Ruth a Ivy ale občas si prečítame aj pohľad niektorej z vedľajších postáv.

"Ži svůj život. Nedovol, aby ti ho kazila minulost nebo budoucnost."

Aj keď som knihu označila ako pútavú, počas čítania som narazila na pár pasáží, ktoré by som pokojne vynechala. Išlo hlavne o opisy bežných činností, ktorých bolo na môj vkus príliš veľa (nepotrebujem zakaždým vedieť ako si kto pripravuje kávu alebo detaily zakladania ohňa 🙈). Okrem toho si myslím, že vzťahové klbko, ktoré v knihe postupne vznikalo bolo až príliš zamotané a nápadne mi pripomínalo rodinné vzťahy z telenoviel. 

Dej je svieži a plynie celkom rýchlo (až na tie opisy 😅). Tajomstvá sú chytľavé, takže som chcela vedieť ako to všetko skončí. Zaujímavé bolo aj čítať o fungovaní hotelového rezortu v päťdesiatych rokoch 20. storočia a príjemná bola aj jemná nenútená romantika. Avšak prežívanie postáv bolo povrchnejšie a pri odhaleniach rôznych prekvapení ostalo len pri suchom konštatovaní.

Světlo nad oceánem je príjemná vzťahová záležitosť, kde budete spolu s hrdinkami odhaľovať rôzne rodinné tajomstvá. Očakávať môžete zaujímavú zápletku a prepletené vzťahy. Ja by som však uvítala o niečo menej opisov, ktoré mohli byť nahradené hlbším prežívaním postáv. V konečnom dôsledku je to však stále pútavé pohodové čítanie, ktoré síce extra nenadchne ale ani neurazí 😉. Milovníci "vzťahoviek" určite nešliapnu vedľa.

Za knihu poskytnutú na recenziu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Grada ❤️.

3,5⭐/5⭐