Stratená apatekárka - Sarah Pennerová

30.11.2021

Pri tejto knihe to bola čistá závislosť od prvej strany ❤️. Napínavé, tajomné, dýchajúce historickou atmosférou, bylinkami, mágiou a mystikou. 


Vydavateľstvo: Fortuna Libri        Rok vydania: 2021        Počet strán: 320        Väzba: pevná        Žáner: triler


Píše sa rok 1791 a po celom meste si ženy šepkajú tajomstvá o apatekárke, ktorá okrem liekov predáva aj jedy, aby svoje zákazníčky zbavila zlých, neverných alebo tyranských mužov. Osud apatekárky Nelly je však náhle ohrozený, keď jej dvanásťročná priateľka spraví fatálnu chybu s veľmi vážnymi dôsledkami.

Dve storočia neskôr má mladá nádejná historička Caroline manželské problémy. Rozhodne sa stráviť nejaký čas v Londýne aby prišla na iné myšlienky. Pri potulkách mestom nachádza starodávnu záhadnú fľaštičku, po ktorej pôvode začne naplno pátrať. Objav, ktorý odhaľuje tajomstvo dávnych nevyriešených vrážd nečakane a nenávratne zmení jej životné smerovanie.

Príbeh originálne poukazuje na zaujímavý a tajomný svet "bylinkárok", ktoré plnili úlohu dnešných lekárnikov. Predávali elixíry na rôzne zdravotné neduhy čerpajúc z darov prírody. Naša konkrétna apatekárka Nella sa zameriavala výlučne na ženské problémy a tak ako aj jej matka, aj ona sa ženám rozhodla pomáhať. Aj keď trochu iným spôsobom a namiesto liečivých elixírov pripravovala smrtiace.

Pri tejto knihe musím pochváliť aj anotáciu. Je písaná presne tak, ako by som si predstavovala všetky anotácie. Namotá vás ale zároveň neprezradí príliš veľa 👍.

Knihou vás budú sprevádzať dve ženy a jedno dievčatko. Okrem striedania ich pohľadov, z anotácie je jasné, že sa budú striedať aj časové úrovne. Minulosť a súčasnosť. Na prvotinu je kniha veľmi napínavá, autorka sa doslova hrala s mojou zvedavosťou, nabádala ma myslieť si jedno a vzápätí mi to vyvracala. O dokonalom striedaní časových období práve v tých najnapínavejších momentoch ani nejdem písať🙈😀. Táto kniha sa nedala odložiť. Zakaždým som chcela ešte kapitolu, ešte ďalšiu, ďalšiu. A to, že boli tak akurát krátke mi nepomáhalo 😂. 

Príbeh však rozhodne nie je len o hľadaní tajomstva stratenej apatekárky. Nebudete čítať iba o jedoch, spoľahlivom strychníne, či zelenom prášku z chrobákov. Autorka dala knihe aj o niečo väčší rozmer v podobe ženskej sily. Ženy by mali držať spolu. A táto kniha je toho krásnym príkladom. V realite je to so ženskou súdržnosťou už trochu horšie. Mám pocit, že si skôr vzájomne ubližujeme, či už ostrými nevhodnými poznámkami, odsudzovaním, intrigovaním, závisťou a podobne. Stratená apatekárka, ako som už spomínala, má dve dejové roviny a v oboch vidieť aké život meniace priateľstvá medzi ženami dokážu vzniknúť. Ako aj cez dve storočia vedia byť ženy s rôznym osudom na seba vzájomne napojené tajomnou silou. Chválim veľmi dobre popísaný vnútorný svet postáv. Najmä dvanásťročného dievčatka, ktoré do ženského sveta ešte len vstupuje a nechápe čo všetko to so sebou prináša. Čím všetkým si ženy musia prejsť, čo všetko si nosia na pleciach, čo ich v živote môže stretnúť.

Na záver musím pochváliť aj prekvapivý záver 😱. Príbeh je pekne premyslený, zamotaný a na koniec si autorka pre nás nechala aj zaujímavý bonus 😉.

Aktuálne sa to síce nedá ale ak by ste mali príležitosť, určite si túto knihu vezmite do rúk, pohladkajte, prelistujte. Zamilujete sa a už ju nebudete chcieť pustiť z ruky. Nádherná obálka a perfektné čítanie 🥰.

PS: po úsekoch som sa z knižky potrebovala vyrozprávať aspoň manželovi. Postupne si pokračovanie začal pýtať sám. Nech to už dočítam, až vie ako to dopadne. To asi tiež hovorí za všetko 😉.

Za tento knižný skvost poslaný na recenziu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Fortuna Libri.❤️

5⭐/5⭐