Stopy stredoveku - Daniela Dvořáková, D. G. Doričová, T. Gális (Rozhovory o ľuďoch temnej doby)

03.09.2023

Pútavá publikácia, ktorá búra mýty o stredoveku a jeho ľuďoch. 


Vydavateľstvo: N Press        Rok vydania: 2023        Počet strán: 240        Väzba: pevná         Źáner: náučný


Denisa Gura Doričová a Tomáš Gális nám predkladajú rozhovory s historičkou PhDr. Danielou Dvořákovou, Dr.Sc., ktorá celý svoj profesijný život zasvätila stredoveku. Sústreďuje sa najmä na neskorostredoveké dejiny Uhorského kráľovstva a každodenný život vtedajšieho ľudu. Ako vyzeral bežný deň vidiečana? Aké mali ženy postavenie? Čomu sa venovali panovníci alebo aká bola vtedajšia kultúra a vzdelanie? Vďaka vzácnym prameňom (, ktorých nie je veľa) sa dozvedáme aké boli osudy najrôznejších ľudí (kráľov, duchovných, mešťanov či poddaných). Historička zároveň upozorňuje na množstvo skreslených predstáv, ktoré o tomto období kolujú a otvára nám tak cestu za poznaním stredoveku, ktorý bol nie len pestrým, ale aj dôležitým a významným obdobím v dejinách. 

Ako milovníčke histórie mi Stopy stredoveku nesmierne ulahodili. Dozvedela som sa veľa nového a to nie len prostredníctvom zaujímavostí a "pikošiek". Sadla mi aj forma rozhovoru, ktorá robí knihu ľudskejšou, pútavejšou - čítala sa nesmierne dobre, rýchlo a nedala sa odložiť. 

Pre lepšiu orientáciu je kniha rozdelená do niekoľkých kapitol, ktoré sa však témy nedržia príliš striktne. Napríklad o postavení žien v spoločnosti sa dozvedáme naprieč celou knihou a nie len v kapitole "Ženy". Rozhodne teda nepreskakujte k téme, ktorá vás najviac zaujíma (skoro som tak sama spravila 🙈). Odporúčam čítať pekne od začiatku. Oveľa viac informácií sa tak na vás automaticky nalepí, keďže autorka mnohé dôležité fakty niekoľkokrát zopakuje (pre upresnenie) a dostanete ucelenejší pohľad na stredovekú spoločnosť. 

Výborným spestrením sú aj ilustrácie, pri ktorých by som akurát ešte ocenila originálny zdroj (resp. z akého historického prameňa pochádzajú). 

Stopy stredoveku si určite ešte rada neskôr pripomeniem, prelistujem a prečítam. Nehovoriac o tom, že aj samotná obálka je poklad (krásna na pohľad aj na dotyk 😍). Výnimočný kúsok do každej knižnice. Prosím si viac takýchto kníh 👍. 

Zaujímavosť na záver: vedeli ste, že stredovekí lekári nesmeli prísť do styku s krvou? Lekármi sa zvyčajne stávali duchovní a tí podľa kanonického práva nesmeli prísť do styku ani s krvou, ani nemohli byť na mieste, kde niekoho zabili. "Vo filmoch je to často inak ale kňaz na popravisku v zásade nemal čo robiť." Ak vám z toho vyplynuli ďalšie otázky, prečítajte si odpovede na ne v tejto výbornej knihe Stopy stredoveku

5⭐/5⭐