Šťastie má osem chápadiel - Shelby Van Pelt

16.09.2023

Výnimočná kniha, v ktorej vás pohltí všednosť dní narušená tieňom samoty a pominuteľnosti. 


Vydavateľstvo: Cosmopolis (Grada)        Rok vydania: 2023        Počet strán: 368        Väzba: pevná         Preklad: Anna Chelemendikova        Žáner: spoločenská beletria

Tova Sullivanová má sedemdesiat rokov. Žije sama v malom prímorskom mestečku, navždy poznačená zvláštnym zmiznutím svojho osemnásťročného syna. Aj po dlhých rokoch sa z jeho stratou nevie vyrovnať a tak vypĺňa všetok svoj voľný čas prácou. Zamestnaná je v morskom akváriu, kde po nociach upratuje a prihovára sa jeho obyvateľom. Takto spoznáva aj tajuplného osmonoha gigantického menom Marcellus, ktorý je nie len bystrý, dobrý a šikovný, ale má aj dobré srdce (dokonca tri srdcia). Zvláštne priateľstvo osmonoha a osamelej ženy vyústi do sledu zvláštnych udalostí, ktoré zmenia život hneď viacerým obyvateľom mestečka. Zistí Tova, čo sa stalo osudnú noc, keď zmizol jej syn? 

Upúta už na prvý pohľad - názvom, krásnou obálkou a šikovným vizuálnym spracovaním. Túto knihu je pôžitok nie len držať, listovať, ale aj čítať. Nádherný, silný, dojemný príbeh prepletený ironickými, či miestami až vtipnými situáciami "zo života" nie len osamotenej ženy, ale aj osamotenej chobotnice. V niektorých kapitolách (vrátane hneď prvej) je rozprávačom práve samotná chobotnica – osmonoh gigantický, ktorý ma svojské názory na ľudí aj život plynúci okolo jeho akvária. Práve na tieto kapitoly som sa zakaždým najviac tešila. Bez nich by tento príbeh nebol tým, čím je ❤️.

"Počet mojich neurónov je pol miliardy a sú rozdelené medzi mojich osem chápadiel. Občas premýšľam, či nemám v jednom chápadle viac inteligencie ako človek v celej jeho lebke."

Kniha je výnimočná aj po emočnej stránke. Nesnaží sa vás však zbytočne dusiť vo vlastnej šťave. Naopak, je krásna v zmysle všednosti a každodennosti. O vzťahoch, ktoré nevieme poriadne definovať alebo o hľadaní tej správnej cesty životom. Zvláštne priateľstvo medzi chobotnicou a vdovou všetko len umocňuje a predkladá nám úchvatnú sondu do osamotenej mysle, ktorá hľadá lásku, pochopenie a zmysel života. 

"Prečo ľudia nedokážu využiť svoje milióny slov, aby si jednoducho navzájom povedali, po čom túžia?"

Autorka má veľmi príjemný štýl písania. Čítalo sa to dobre a ľahko. Nie je to kniha, ktorú neviete pustiť z rúk. Žiadne akčné momenty alebo strhujúce scény. Len milé, pohodové čítanie na dlhé pokojné večery, kedy sa radi ponoríte do príbehu, ktorý dokáže chytiť za srdce ❤️.

"Vždy očakávaj neočakávané..."

Marcellusa aj Tovu som si okamžite obľúbila a obaja mi budú chýbať. Knižku určite odporúčam. Milá a originálna 👍.

Za knižku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Grada.

5⭐/5⭐