Šťastíčko - Marta Dębowska

11.12.2023

Krásna navonok, krásna vo vnútri ❤️. Dojemná vianočná knižka vhodná nie len pre deti, ale aj pre dospelých všetkých vekových kategórií. 


Vydavateľstvo: Slová        Rok vydania: 2023        Počet strán: 104        Väzba: pevná        Ilustrácie: Joanna Czarnecka        Preklad: Mária Lachkovičová        Vekové odporúčanie: 4+


V kvetinárstve U Floriána a Kvetky sedí pri pokladni malý handrový panáčik. Drží mištičku s cukríkmi, ktorými teší zákazníkov. Na čiapočke má štvorlístok, vďaka ktorému vraj nosí šťastie. Ale sám sa necíti veľmi šťastný. Je príliš osamelý a túži po hre s deťmi. Navyše, odkedy ostal pán Florián bez Kvetky, je stále smutný a nepomáhajú mu ani prichádzajúce Vianoce. Keď príde vhodná príležitosť, panáčik sa rozhodne ujsť. Rýchlo však zisťuje, že za oknom kvetinárstva nie je všetko také, aké si vysníval. Našťastie natrafí na dobrosrdečné zvieratká, ktoré mu pomôžu prekonať strach a veriť si. 

Tento rok som mala šťastie naraziť na naozaj pekné detské vianočné knižky. Až táto je však príbehovo zaujímavá natoľko, že je vhodná ako pre najmenších od cca 4 rokov (,ktorým rozprávku čítate vy), cez staršie deti, ktoré si už čítajú samé, až po dospelých rôzneho veku. Šťastíčko, jednoducho, potrebujeme všetci. Táto knižka v nás dokáže zanechať príjemný pocit, povzbudiť, pozdvihnúť a aspoň na chvíľu rozptýliť problémy. Dokonalé pohladenie po duši. To sa na Vianoce priam pýta. 

"Šťastie nie je kus oblečenia, nenosí sa na hlave. Šťastie sa nosí v srdci."

Príbeh v knihe je rozdelený do siedmych kapitol, dá sa tak čítať po častiach aj deťom pred spaním. Prípadne si ich po kapitolách môžu deti čítať aj samé, písmenká sú dostatočne veľké. Každá jedna kapitola končí príjemne a umožňuje deťom rozmýšľať nad tým, čo všetko panáčik zažil a čo ho ešte čaká. Text sprevádzajú nádherné jemné ilustrácie, ktoré vás nenechajú chladnými 🥰. Šťastíčko si určite obľúbite vy aj vaše deti. Zaujímavé postavičky, hravé dialógy, zimné prostredie, ilustrácie aj atmosféra sú dokonalo zladené. Celá knižka vonia Vianocami, srší pokojom a zahrieva pri srdci. Na konci sa pristihnete, že sa usmievate, pretože ste si pripomenuli, že najväčšie šťastie človek cíti vtedy, keď sa s ním podelí a keď má okolo seba tých správnych priateľov ❤️. Skutočne veľmi pekná knižka vhodná do každej rodiny. 

PS: Že je toto dielko nádherné aj po vizuálnej stránke asi nemusím písať. Ale na fotkách príliš nevidieť, že má aj príjemnú zamatovú obálku, ako stvorenú na hladkanie. Och a ten zlatý nápis, zrejme začínam mať na ne slabosť 😅. 

Za knižku poskytnutú na recenziu veľmi pekne ďakujeme vydavateľstvu Slová.