Sprievodca pre vysoko citlivých ľudí - Judith Orloffová

23.09.2023

V dnešnom hlučnom svete sa mnohí cítime unavene, preťažene alebo vystresovane. Každý máme svoju mieru senzitivity, ktorou vnímame vonkajšie a vnútorné podnety. Avšak, približne 20% populácie prežíva všetko oveľa intenzívnejšie a citlivejšie ☝️. 


Vydavateľstvo: Grada        Rok vydania: 2019        Počet strán: 192        Väzba: brožovaná        Preklad: Miroslava Režná        Žáner: náučná literatúra, motivačná


Aj vám prekážajú miesta plné ľudí? Často počúvate, že ste hanbliví alebo precitlivení? Ste náchylní na zmyslové preťaženie alebo citlivejšie vnímate emócie a nálady druhých? Zrejme patríte medzi vysoko citlivých ľudí a táto kniha by pre vás mohla byť zdrojom pochopenia a porozumenia, aby ste z "nevýhod citlivosti" spravili výhody.

Judith Orloffová, autorka knihy, je psychiatrička so súkromnou praxou v Los Angeles. Špecializuje sa na liečbu vysoko citlivých a empatických ľudí, pričom kombinuje klasickú západnú medicínu a poznatky z oblasti intuície, spirituality a energetickej medicíny. 

Sprievodca je prehľadne členený na deväť základných kapitol, plus doplnkové o autorke alebo krátke zhrnutie v závere. Dozviete sa napríklad ako vysoká citlivosť vplýva na emócie, zdravie, lásku, rodičovstvo či prácu. Zaujímavou témou je aj ochrana pred narcistami alebo energetickými upírmi, či kapitola o závislostiach. V každom smere autorka ponúka riešenia, typy a rady ako s citlivosťou pracovať, aby sme boli silnejší, odolnejší a zvládali každodenné náročné výzvy. Veľmi som ocenila aj testy, vďaka ktorých je možné zistiť akú mieru citlivosti máte, prípadne do akej miery bude pre vás daná konkrétna kapitola užitočná. 

Veľkú časť knihy tvoria hlavne ochranné stratégie a rôzne meditácie na upokojenie alebo zvládanie náročných situácií. Okrem nich tu však nachádzame aj všeobecnejšie rady ohľadom komunikácie, vzťahov, spánku alebo stravy. Ja osobne som najviac ocenila práve tieto typy (aj keď som o mnohých už vedela), ktoré sa dajú celkom pekne aplikovať. Na druhej strane, duchovnejšie ladené odporúčania mi príliš nesedeli. Pri meditáciách sa nedokážem sústrediť, nevenujem sa ochranným kameňom ani neinklinujem k iným formám ezoteriky. V tomto smere teda treba brať do úvahy, že kniha dá oveľa viac niekomu, kto je viac priklonený spiritualite a energetickej medicíne. Ak máte k týmto veciam blízko, tento sprievodca je pre vás ako stvorený 😉. Napriek tomu si však dovolím tvrdiť, že aj mne kniha niečo dala. Poznačila som si niekoľko zaujímavých informácií, pochopila určité súvislosti a dokonca objavila nové pojmy (napr. adrenálna únava). Prínosné boli pre mňa aj rady ako komunikovať napr. s cholerikom, kritikom, obeťou alebo pasívne agresívnych človekom tak, aby ma neokrádali o energiu a dobrú náladu. Ako matka som ocenila aj kapitolu o rodičovstve a výchove citlivých detí. 

Skrátka, vysoko citlivý človek v knihe určite nájde určitý druh porozumenia. Odrazu sa nebude cítiť osamelo, nepochopene a zistí, že vo svojej škrupinke hlbokého vnímania nie je sám a že svoju citlivosť môže brať aj ako dar a výhodu ❤️. 

Za knižku poskytnutú na recenziu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Grada.

3,5⭐/5⭐