Smutný cyprus - Agatha Christie

30.06.2021

Vynikajúca detektívka v originálnom prevedení.


Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ        Rok vydania: 2020        Počet strán: 208        Väzba: pevná        Žáner: detektívka


Elinor Carlislová je obvinená z vraždy svojej sokyne v láske Mary Gerrardovej. Podozrivá je aj zo smrti svojej tety, po ktorej zdedila značný majetok. Elinor mala na obe vraždy motív aj príležitosť a všetky dôkazy svedčia proti nej. Spoločnosť aj všetci v súdnej sieni veria v jej vinu. Až na vidieckeho lekára. Peter Lord sa totiž do Elinor platonicky zaľúbil a myslí si, že Elinor je určite nevinná. O pomoc požiada detektíva Hercula Poirota, ktorý bude musieť použiť svoj dôvtip aby sa dopátral k skutočnej pravde. 

Na Agathe Christie sa mi okrem iného veľmi páči, že jej detektívky dokážu byť originálne nie len samotnou zápletkou, ale aj prevedením. V príbehu opäť zasahuje Poirot, ale tentokrát je potrebné hlavne jeho svedectvo pred súdom. Táto informácia je spomenutá aj na obálke knihy a ja som sa preto mylne domnievala, že väčšina príbehu sa odohrá v súdnej sieni🙈. Našťastie to tak nebolo😊. Prvú polovicu knihy sa dozvedáme kto je obvinený a čo sa, vlastne, stalo. Potom nastupujú šedé mozgové bunky pána Poirota a jeho pátranie po pravde. Poirot tradične prezrádza vraha až na posledných stránkach knihy a ja som naozaj do poslednej chvíle netušila ako a prečo.    

Smutný cyprus je pre mňa výnimočný aj v tom, že nás hneď na začiatku nečaká tradičná záplava mien a postáv. Nenechajte sa však zmiasť, napriek menšiemu množstvu podozrivých budete aj tak tápať v tme 😉. A naopak, úplne tradične, ako sme v knihách od Christie zvyknutí, si určite užijete dokonalú psychológiu postáv a dôveryhodne premyslenú zápletku👍. Detektívka má navyše aj maličké nenápadné poučenie - že sa aj klamstvom môže vrah prezradiť. A kto v tomto príbehu klame? To už si musíte prečítať samy😉. 

Dokonalé, obsahom aj obálkou.  

5⭐/5⭐