Smrť v oblakoch - Agatha Christie

16.02.2023

Výborná detektívka s Herculom Poirotom v jeho najlepšej forme.


Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ        Rok vydania: 2023        Počet strán: 224        Väzba: pevná        Preklad: Dušan Janák         Žáner: detektívka


Hercule Poirot je pasažierom letu z Paríža do Croydonu. Keďže leteckú dopravu príliš neobľubuje, zabalí sa do šálu a po chvíli ho premôžu driemoty. Po prebudení ho však čaká nemilé prekvapenie. Jedna z cestujúcich je mŕtva. Spočiatku to vyzerá na uštipnutie osou a zlyhanie srdca, kým všímavý Poirot neobjaví na podlahe šíp s jedovatým hrotom aké používajú domorodé kmene. V tom momente je jasné, že sa stala vražda a vrah sa nachádza v lietadle. 

Vražda na netradičnom mieste, spáchaná netradičným spôsobom. Vynikajúca kombinácia pre vynikajúcu zápletku 👌. Som si istá, že v tomto príbehu vraha neodhalíte. Ja som dokonca nemala ani len tip. Presne ako vyšetrovateľom, aj mne prišiel prípad nezvyčajný a príliš chaotický. Slávnemu detektívovi Poirotovi však nič nie je nevyriešiteľné a na všetko sa len treba pozrieť z iného uhla.

"Nejestvuje chaotický, iba nejasný prípad. Chaos vzniká len v rozháranej mysli."

Túto knižku som si nesmierne užila. Zaujímavá už od prvých strán, vrátane šikovného nákresu cestujúcich v lietadle (niekoľkokrát som sa k nemu vrátila, aby som mala lepší prehľad o postavách). Hoci Poirotove šedé mozgové bunky na chvíľu zablokovali problémy so žalúdkom (keďže nerád lieta), nakoniec sa mu podarilo sústrediť sa na to, čo bolo dôležité a spozorovať hlavný dôkaz vraždy. Nechýbala jeho správna dedukcia, psychologické ťahy, dôvtip a logické myslenie. So sebe vlastnou dávkou sebavedomia sa pustil do pátrania po ešte horúcej stope. Neštítil sa využiť ani samotných podozrivých aby získal informácie, ktoré potreboval k rozlúšteniu záhady. 

Autorka nám tradične prináša pestrú paletu postáv a postupne odhaľuje ich životné osudy. Pobavili ma ironické poznámky na spisovateľov detektívok a humor, ktorý dokáže vystrúhať len Agatha Christie - a ja to na jej knihách zbožňujem ❤️.

"Toto je presne taká hlúpa vražda, akú si dokáže vymyslieť len autor kadejakého braku". 

Páčilo sa mi aj poukázanie na to, aké má zločin dôsledky na všetkých, ktorí sa ocitnú v jeho blízkosti. Niekto vďaka nepríjemnej situácii získa a niekto veľa stratí. Na každom však zanechá stopu. 

Smrť v oblakoch je teda pohodová, zaujímavá a pútavá detektívka postavená na nezvyčajnom prípade s prekvapivým rozuzlením. Určite odporúčam 😉.

Za knihu poskytnutú na recenziu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ.

5⭐/5⭐