Smrť pani McGintyovej - Agatha Christie

05.05.2023

Výborná detektívka s absolútne nečakaným rozuzlením 👌. 


Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ         Rok vydania: 2023        Počet strán: 216        Väzba: pevná        Preklad: Alena Redlingerová        Žáner: klasická detektívka


V tichej dedinke Broadhinny sa stane surová vražda. Obeťou je stará pani upratovačka Mcgintyová, ktorú niekto silno udrel do tyla. Všetky dôkazy okamžite smerujú na jej podnájomníka Jamesa Bentleyho – čudáka na mizine. Súd ho uzná vinným ale inšpektor Spence má pochybnosti. Rozhodne sa požiadať o pomoc svojho starého priateľa, súkromného detektíva Hercula Poirota. Len čo sa ten púšťa do prieskumu, naráža na podozrivé okolnosti. Vypátrať skutočného vraha môže byť skutočne nebezpečné...

V poslednej dobe čoraz viac uprednostňujem detektívky zamerané na skúmanie ľudskej povahy, psychológiu postáv, tajomstvá a zložité vzťahy (či už rodinné, susedské alebo iné). A presne takéto pátranie nájdeme v tejto knihe. Prostredníctvom pozorovania a rozhovorov sa Hercule Poirot šikovne prediera množstvom podozrivých a snaží sa medzi nimi nájsť vraha. Spočiatku bolo tých mien na mňa akosi priveľa ale rýchlo som sa zorientovala. Postupne sa odhaľovali charaktery, prezrádzali tajomstvá a odhaľovala skrytá minulosť, ktorá v tomto konkrétnom prípade hrá veľkú úlohu ☝️.

Vyzdvihnúť musím hlavne do detailu premyslenú zápletku, prekvapivý záver (akože úplne som ostala v šoku😳😅), vidiecke prostredie a dokonalý sarkastický humor. Hercule Poirot sa chtiac-nechtiac ubytuje na dosť podradnom mieste a veľmi tam trpí jeho puntičkárstvo a čistotnosť. Už len tento fakt zaručuje, že sa pobavíte a pri niektorých pasážach sa vám budú dvíhať kútiky úst😉.

Poteším aj milovníkov postavy spisovateľky Ariadny Oliverovej, ktorá sa v príbehu objaví aj so svojou bájnou ženskou intuíciou. Pomôže jej alebo ju zvedie na falošnú stopu? Mňa osobne intuícia sklamala a vraha som ani zďaleka neodhalila. 

Detektívka, ktorej skrátka nemám čo vytknúť. Dokonalá od prvej strany, po poslednú 👍. Čítanie a zároveň pátranie po pravde som si nesmierne užila ❤️. 

Za knihu poskytnutú na recenziu ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ.

5⭐/5⭐


A vedeli ste, že...

...britskému časopisu Woman´s Journal, ktorý mal detektívku vydávať ako dielo na pokračovanie, sa zdal názov Smrť pani McGintyovej nechutný? Žiadali od Agathy Christie, aby ho zmenila na niečo neškodnejšie. Na to ona reagovala nasledovne: "Môj názor je, že vo WJ by nemali uverejňovať príbehy o vraždách, keď sa ich boja nazývať pravým menom...."

Zdroj: zo životopisu A.CH od Janet Morgan.