Smršť - Jozef Karika

10.02.2021

Pri tejto knihe som sa cítila ako na hojdačke. Raz hore a raz dole. Chvíľu sa mi páčila a chvíľu zase nepáčila😄.  


Vydavateľstvo: Ikar        Rok vydania: 2020        Počet strán: 248        Väzba: pevná       Žáner: mysteriózny triler


Ďalší Karikov román postavený na základoch nejakej záhady. Tentokrát ide o fenomén halného vetra 🌬. Záhada kritického cestného úseku pri Západných Tatrách, kde sa zjavuje záhadná starena v čiernom. Hrdinovia príbehu chcú prísť na kĺb tajomstvu a spoznávajú tak veterného démona, pred ktorým sa len ťažko dá ujsť. 

Ako prvý oceňujem námet. Veď nebyť toho, asi by som knihu nečítala 😊. Páčil sa mi aj jazyk, ktorý autor použil. Jednoduché rozprávanie v prvej osobe, so všetkým čo k tomu patrí (slang, nadávky) - pôsobilo to autenticky. Dialógy mali šťavu, spolu so záhadou boli ťahúňom príbehu a aj vďaka nim mi strany len tak utekali pred očami. Čo ma veľmi rušilo boli filozofické pasáže a snaha o nejaké vysvetlenie veterného fenoménu🙈. Nesadlo mi to. V spojitosti s tým ma neuspokojil ani záver a bola som dosť sklamaná🤷‍♀️.

Neviem čím presne to môže byť ale príbeh som si napriek tomu celkom užila. Mnohé scény, situácie boli aj celkom slušne predvídateľné, neoriginálne a tuctové a aj tak ma to bavilo. Možno to bolo tým, že knihu som čítala v rámci štafety a dejom ma tak sprevádzali komentáre predchádzajúcich čitateliek (aj keď máličko stručné). Ale možno to bolo tým, že príbeh má jednoducho grády 👍 a niečo neidentifikovateľne čitateľné, čo človeka núti otáčať stranu za stranou. Prečítala som ju za tri dni (chápeme sa, že pre mňa to v súčasnosti znamená to isté ako rýchlosť svetla😂). To hovorí za všetko😉.

Ťažko mi teda zhodnotiť knihu jednou vetou. Ak máte autorove knihy načítané, toto by ste nemali vynechať. Môj rebríček kníh o slovenských záhadách je nasledovný - Trhlina (TOP), Smršť (o niečo slabšie), Priepasť (najslabšia).

Ako ste na tom vy? Čítali ste? Kde ste si ju v autorovej tvorbe zaradili?

4⭐/5⭐