Slová vďaky - Delphine de Vigan

20.10.2020

Jedna príjemná útla knižka ❤️. 


Vydavateľstvo: Ikar (Odeon)        Rok vydania: 2019        Počet strán: 168        Väzba: pevná        Žáner: spoločenský román


Hrdinkou tejto novely je starenka Miška, ktorá vplyvom veku nad sebou stráca kontrolu. Napriek tomu však neúnavne pátra po svojich záchrancoch, ktorí ju v minulom storočí zachránili pred holokaustom. Mišku v domove dôchodcov navštevuje už len Mária, sirota, ktorej sa ujala a Jérômom, logopéd, ktorý sa Miške snaží pomôcť v postupujúcej stareckej demencii. Autorka zachytáva podstatu príbehu pomocou dialógov medzi Miškom, Máriou a Jerômom. Zvýrazňuje pocity starej citlivej ženy a zároveň jemne poukazuje na sociálne a morálne problémy súčasnosti. 

Táto knižka na mňa pôsobila veľmi pozitívne a príjemne, a to aj napriek téme a faktu, že väčšina príbehu sa odohráva v domove dôchodcov. Čítala sa ľahko a rýchlo. Dojímala, hriala pri srdci a občas aj spôsobila, že som sa pri čítaní musela usmievať.

Autorka mi sadla svojim nenápadným štýlom. Páčilo sa mi, že väčšina knihy je písaná formou dialógov 👍. Deplhine de Vigan vôbec nemala potrebu vypisovať siahodlhé opisy. Vyznelo to, akoby nejakú úvahu iba zľahka načrtla a zvyšok sa vám už sám automaticky premietal v hlave a zamýšľali ste sa nad tým aj bez toho, aby ste si o tom čítali na ďalších desiatkach strán. Skrátka, jednoducho a priamočiaro. K veci a bez debát. Ak sú aj ostatné jej knihy takéto, rozhodne si ich musím všetky prečítať 😊. 

Čo sa týka samotných postáv, najviac som si vytvorila pomyslený priateľský vzťah práve s hlavnou hrdinkou Miškou. Obdivovala som jej silu, obdivovala som, že sa jednoducho nevedela vzdať hľadania (nie len ľudí zo svojej minulosti). Nechcela, aby bolo na jej slová vďaky príliš neskoro.

Neviem, čo viac by som vám o knihe mala prezradiť. Má hĺbku, ktorú by som vám nerada odhalila v mojej obyčajnej recenzii. Zaslúži si, aby ste si ju prečítali a samy ju objavili 😉.

Kniha ma teda jednoznačne chytila za srdce - nenápadne ale silno. A úplne najviac sa mi zapáčila po prečítaní posledných strán. Zostal vo mne taký blažený pokoj a mier. Hneď som mala chuť s niektorými pasážami začať od znova. 

5⭐/5⭐