Slečna Marplová (12 nových príbehov) - kolektív autorov

31.03.2023

Dvanásť autoriek, dvanásť detektívnych poviedok, ale len jedna hlavná postava – ikonická slečna Marplová. Podarilo sa autorkám oživiť túto obľúbenú hrdinku z kníh od Agathy Christie? 


Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ        Rok vydania: 2023        Počet strán: 360        Väzba: pevná        Žáner: zbierka detektívnych poviedok        Autorky: Naomi Alderman, Leigh Bardugo, Alyssa Cole, Lucy Foley, Elly Griffiths, Natalie Haynes, Jean Kwok, Val McDermid, Karen M. McManus, Dreda Say Mitchell, Kate Mosse, Ruth Ware        Preklad: Jana Pernišová, Diana Ghaniová, Silvia Slaničková, Lenka Cinková, 


Táto výnimočná, na pohľad nádherná a obsahovo prepracovaná zbierka poviedok, autorizovaná dedičmi Agathy Christie, vznikla s cieľom priblížiť charizmatickú slečnu Marplovú súčasnej generácií. Nedokážem zhodnotiť či sa tento zámer podarilo naplniť, keďže ja som si hlavnú hrdinku obľúbila už dávnejšie😀. S pokojným svedomím však môžem povedať, že sa mi poviedky páčili, knihu som si obľúbila, a bude mať svoje čestné miesto v mojej knižnici ❤️. 

Poviedky sú peknou zmesou rôznych zločinov. Cez vraždy, až po krádeže. Z rôznych kútov sveta, dedín, miest aj turistických destinácií. Jedna dokonca s prvkami trileru. Nové, originálne prípady, napínavé momenty, či prekvapivé závery. Nudiť sa rozhodne nebudete. Napriek tomu, že každá z autoriek má svoj vlastný štýl (a bolo to cítiť aj pri čítaní), všetky sa snažili zachovať a oživiť slečnu Marplovú tak, ako ju poznáme z kníh od Agathy Christie. Myslím, že len v dvoch prípadoch som bola mierne na pochybách a správanie starej dámy mi nesedelo s jej povahou. Napriek tomu však poviedky nestratili na atraktivite. Každá bola svojím spôsobom zaujímavá, niektoré viac, iné menej. 

Priznám sa, spočiatku som mala aj dosť veľké obavy či sa súčasným autorkám podarí preniesť do čias minulých a uchopiť povahu komplikovanej starej dámy. Navyše, ani jednu z autoriek som predtým nečítala a nevedela som, aký majú štýl a či ma chytí. Síce to nie je úplne to, na čo sme zvyknutí od Agathy Christie, ale to snáď ani nikto neočakáva 😅. Bolo to originálne, pútavé a pohodové čítanie. V niektorých prípadoch dokonca nechýbal ani punc starosvetskosti. V iných zase slabšiu zápletku vykompenzoval príjemný humor. Oceňujem aj množstvo odkazov na minulé prípady slečny Marplovej alebo na postavy z originálnych detektívok od Agathy Christie.

Slečna Marplová – 12 nových príbehov je skutočne skvost do vašej knižnice. Okrem nádherného vizuálneho prevedenia, ktoré akoby nás prenášalo do čias minulých, dokáže zaujať aj obsahom. Výborná kniha do každého počasia a každej nálady. Môžete si ju totiž prečítať celú naraz alebo pokojne len po jednotlivých poviedkach. Ja by som odporúčala ten druhý spôsob, aby ste sa poviedok príliš nepresýtili. Na záver môžem dodať len jedno - spokojná som😊. Určite odporúčam 👌.  

PS: Čo myslíte, je náhoda, že poviedky napísali len autorky – ženy? Dokázal by aj nejaký muž – spisovateľ vdýchnuť život starej, nenápadnej dáme, ktorá svoju bystrú myseľ skrýva za pletením?

Za knihu poskytnutú na recenziu ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ.

5⭐/5⭐