Šialená hra - Sebastian Fitzek

10.06.2020

S Fitzekom mám zložitý vzťah. Niektoré jeho knižky mi prídu perfektné, iné o dosť slabšie. Táto, žiaľ 🤷‍♀, pre mňa patrí skôr do tej druhej skupiny.


Vydavateľstvo: Tatran         Rok vydania: 2020        Počet strán: 328        Väzba: pevná        Žáner: psychotriler


Psychologička a policajná vyjednávačka Ira Saminová sa cíti vinná za smrť svojej staršej dcéry. Život pre ňu ďalej nemá zmysel a naplánuje si samovraždu. Chýba jej už len jediná vec, pre ktorú si zbehne do obchodu. Tam ju však zastihne príkaz aby sa okamžite zapojila do vyjednávania v prípade rukojemníckej drámy. Do živého vysielania v rozhlasovom štúdiu vtrhol psychopat a väzní niekoľko nevinných osôb. S poslucháčmi hrá šialenú hru - volá na náhodné čísla a pýta si heslo. Ak niekto odpovie nesprávne, padne jeden rukojemník. Ak odpovie správne, naopak, jedného z väznených prepustí. Únosca chce len jedno - aby mu priviedli jeho snúbenicu. Háčik je v tom, že tá už je niekoľko mesiacov úradne mŕtva. A tak sa Ira púšťa do naozaj náročného vyjednávania, ktoré má veľmi vplyv aj na jej osobný život.

Povedzme si úprimne. Námet je naozaj zaujímavý. Úplne z neho cítiť znaky trileru, napätie a zvraty. Mne osobne však hneď na začiatku absolútne nesadla hlavná postava. Ira, napriek tomu, že má mať samovražedné sklony, nevykazuje žiadne znaky toho, že je jej už naozaj všetko jedno. Odrazu vyšetruje prípad, odrazu sa zaujíma čo bude s jej mladšou dcérou a odrazu sa chytá každej slamky na záchranu, pričom ale autor neustále pchá do jej myšlienok, že v podstate sa potom aj tak chce zabiť 🙈. Fakt? 🤦‍♀

Neviem, správanie samovraha si zrejme predstavujem úplne inak a tak to vo mne vzbudilo pocit, že čítam niečo príliš umelé a silené. Myslím si, že príbeh by mal svojej grády aj bez Irinho nezmyselného správania. Naopak, mohlo to byť celé oveľa uveriteľnejšie.

Nechcem nikomu vnucovať svoj názor. Takto však znie moja recenzia. Bohužiaľ, hlavná postava mi zničila celý dojem z knihy, ktorá naozaj nemusela byť zlá. Koniec ma, napríklad, už celkom slušne pohltil a dokázala som si ho ako tak užiť 👍.

Rozhodne tento triler nezavrhujem 🙅‍♀. Niekomu môže pekne sadnúť. Čítala som naň množstvo pozitívnych slov. Autor sa s dejom pekne pohral. Únosca mal na svoje konanie zaujímavý motív. Tajomstvá, ktoré sa začali vynárať na povrch mali zaujímavé, aj keď trošku predvídateľné rozuzlenie. Mne je však veľmi ľúto, že som to celé prešla s chladnou hlavou, neustále iritovaná správaním hlavnej hrdinky. Uvidím, čo pre nás Fitzek vymyslí nabudúce 😉.

3⭐/5⭐