Sestry zo Sea View – Julie Klassenová

08.02.2024

Predstavujem vám prvý diel série Na Devonshirskom pobreží. Jeden príjemný príbeh s nádychom rodinnej drámy, pretkaný romantikou a množstvom historických detailov. 


Vydavateľstvo: i527.net        Rok vydania: 2023        Počet strán: 448        Väzba: pevná         Preklad: Jana Seichertová        Žáner: romantika


Sarah Summersová a jej sestry sa po otcovej smrti ocitnú v neľahkej situácii. Východiskom je len zriadiť v rodičovskom dome penzión, ktorý by mohol vyriešiť ich finančné problémy a zároveň naďalej poskytnúť ako takú úroveň a pohodlie ich chorľavej matke. Nápad sa však vôbec nepáči Viole, ktorá na verejnosti nosí závoj aby skryla svoju jazvu. Napriek tomu sa všetky pustia do práce a čoskoro vítajú prvých hostí, ktorí v ich srdciach rozvíria rozporuplné pocity. Najstaršia Sarah váha medzi volaním srdca a povinnosťami voči rodine a Viola sa ocitne v situácii, ktorá odhalí jej rany nie len na tvári, ale aj na duši. 

Úvodné kapitoly sa nesú v duchu spoznávania. Autorka nám predstavuje jednotlivé sestry a ich povahy. Keďže Klassenová patrí medzi moje obľúbené spisovateľky, vôbec som si neprečítala o čom by kniha mala byť a spočiatku som bola zmätená, ktorá sestra bude hlavnou hrdinkou 😅. Každá bola iná, každá mala svoje chybičky krásy (vnútorné ale aj vonkajšie).

Veľmi sa mi páčila pestrá paleta postáv, ktorú autorka vytvorila. Okrem sestier mám na mysli aj obyvateľov prímorského mestečka a následne tiež hostí ich penziónu. Na stránkach sa nám tak rozpletali klbká rôznych životných osudov.

Dej sa zväčša krúti okolo spravovania penziónu a situácií spojených s každodenným životom sestier a ich matky. Zväčša riešime len vzťahy, minulosť a úctu k sebe či ostatným. Trošku mi chýbalo viac tajomna, ktoré je charakteristické pre iné knihy od autorky. Nejaká väčšia ústredná záhada, ktorá by celý príbeh osviežila napätím. Našťastie, aj napriek tomu nebola núdza o pár prekvapení a nečakaných odhalení. Kúsok vzrušenia priniesla nenútená romantika a zopár nečakane vtipných scén.

Veľké plus má pre mňa kniha z historického hľadiska. Dozvedela som sa veľa nového, napríklad o čipke, o tom ako v danej dobe fungovali penzióny, kúpele (netušila som, že kedysi existovali tzv. kúpeľné vozy) alebo na akej úrovni bolo lekárstvo... V závere nechýbala autorkina poznámka o faktoch, miestach a osobnostiach, ktoré v knihe použila. 

"Osamelá duša toho veľa nezmôže, ale spolu... dokážeme vytvoriť trvalú krásu."

Ak máte chuť na príjemnú, pohodovú romantiku z regentského obdobia, Sestry zo Sea View určite odporúčam. Očakávať môžete zaujímavé prostredie prímorského kúpeľného mestečka, pestrú paletu postáv, vzťahov a životných osudov. Teším sa na pokračovanie 😊. Náhľad na obálku a krátky obsah druhej časti si môžete pozrieť v edičnom pláne vydavateľstva na tento rok 😉.

Za knižku poskytnutú na recenziu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu i527.net. 

4⭐/5⭐