Sen o štěstí (Příběh Peggy Guggenheimové) - Sophie Villardová

15.09.2021
"Všechno se točilo kolem umění a lásky." Peggy Guggenheimová o svém životě
"Všechno se točilo kolem umění a lásky." Peggy Guggenheimová o svém životě

Príbeh odvážnej ženy, ktorá sa vydala svojou vlastnou cestou. Pútavé a inšpirujúce čítanie ❤️.


Vydavateľstvo: Metafora (Grada)        Rok vydania: 2021        Počet strán: 368        Väzba: pevná    Jazyk: český    

Žáner: beletrizovaný životopis


Peggy Guggenheim, dcéra bohatého podnikateľa je milovníčkou umenia. Je rok 1937 a ona si užíva bohémsky Paríž a túži otvoriť galériu, ktorá by bola výstavou moderného umenia a priblížila ho širokej verejnosti. Do cesty jej však vstupuje blížiaca sa vojna a príťažlivý modrooký mladík. Čomu dá Peggy prednosť? Láske k mužovi alebo láske k umeniu? Ako zvládne prejsť cez všetky prekážky, ktoré jej osud hodí pod nohy? Peggy bude musieť vynaložiť naozaj veľa sily na to, aby si splnila svoj sen o šťastí.

Do čítania tejto knihy som išla s tým, že som nevedela nič o Peggy Guggenheimovej. Chcela som si iba prečítať jeden životný príbeh o odvážnej žene, ktorá si ide za svojím cieľom. Teraz už viem, kto bola Peggy, v čom bola jej sila a výnimočnosť a ako veľmi urobila pre moderné umenie a umelcov samotných ❤️. Keďže bola finančne zabezpečená, mala dostatok možností podporovať to, čo milovala a naplno to aj využila. Nebála sa prekážok a vytrvalo si išla za svojím.

Určite aspoň niektorým z vás budú niečo hovoriť mená ako Max Ernst, Yves Tanguy, Djuna Barnes, Marcel Duchamp alebo Samuel Beckett. S nimi a mnohými ďalšími som sa v príbehu zoznámila a nadšene spoznávala ich umelecké povahy a vzťah so samotnou Peggy. Dej sa odohráva v rokoch 1937 - 1942, kedy sa v jej živote odohrávajú významné miľníky. Ja vám však nechcem prezrádzať veľa, knihu som si užila o to viac, keď som o Peggy nevedela takmer nič a zisťovala aká bola až zo stránok tejto knihy od Sophie Villardovej.

"Co myslíte, Peggy, co činí ženu šťastnou?" vytrhl ji najednou z myšlenek James, jako by jí viděl do hlavy. "Jsou to děti, šaty, auta, nebo muži?" Vzápětí se vlastnímu vtipu zasmál. Ale zřejmě tu otázku nemyslel jen jako vtip.
"Jsou to taková období v životě, kdy je zcela v souladu sama se sebou a se svými rozhodnutími." řekla Peggy bez váhání a postavila prázdnou sklenku na ubrus.  

Autorka má príjemný štýl písania a ulahodila mi aj kratšími kapitolami. Do príbehu dokázala vložiť cit, emóciu a doslova ma preniesla do parížskych kaviarní vtedajšej doby☕. Bolo jasné, že ju samotná osobnosť Peggy Guggenheimovej nadchla a preto sa s ňou vedela ľahšie zžiť a tak realisticky popísať jej životnú cestu. Jej šarmu podľahlo aj množstvo mužov, mala mnoho románikov a aj keď mi prišla v láske značne naivná, dokázala byť naďalej sama sebou. Sophie Villardová to všetko dokázala spracovať do veľmi príjemnej, pútavej a inšpirujúcej knihy, ktorú som si neskutočne užila. Vynikajúce čítanie 👍. Až tak perfektné, že som si popri čítaní musela googliť jednotlivé spomínané umelecké diela, prípadne osobnosti.

PS: zlatý klinec programu bol (ako inak) doslov, kde autorka popísala, čo v príbehu zachovala podľa skutočných udalostí, čo upravila a čo pre potreby románovej podoby trošku prikrášlila. So zadržaným dychom som čítala aj jej poznámky o tom ako dopadli postavy a osobnosti, ktoré sa v príbehu spomínali (vrátane Peggy).

Výnimočné čítanie o výnimočnej žene. Určite odporúčam.

Za knižku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Grada ❤️.

5⭐/5⭐