Sen o šicím stroji - Bianca Pitzorno

09.10.2023

"Švadlena býva neviditelná, ona ale vidí a slyší všechno..."


Vydavateľstvo: Grada (Cosmopolis)        Rok vydania: 2023        Počet strán: 256        Väzba: pevná        Jazyk: CZ        Preklad: Ilona Laužanská        Žáner: historický román


V malom talianskom mestečku žila jedna mladá krajčírka. Usilovne pracovala, dochádzala do bohatých rodín, kde šila a opravovala bielizeň, aby si zabezpečila živobytie a nezávislosť. Sama sa naučila čítať a písať, zamilovala sa do opery a romantických príbehov ale najviac túžila po šijacom stroji. Počas svojej práce používa iba stroje v bohatých rodinách, kde si popri meraní, strihaní a šití často vypočula rôzne klebety, tajomstvá, či zarážajúce príbehy. Keď sa však stane hrdinkou vlastného príbehu, musí rýchlo dospieť a bojovať o svoju česť a slobodu vo svete ovládanom bohatými a vplyvnými. 

"...podobné události, o kterých v této knize píšu, se tenkrát skutečně odehrávaly, a to i, jak se říka, v lepších rodinách." Takto sa píše v úvode knihy, hneď po krásnom venovaní, v ktorom autorka spomína aj súčasné krajčírky tretieho sveta, ktorých práca dávno nie je o kreatívnom remesle 😔.

Od knihy som očakávala historický román, možno trochu romantický ale viac-menej spoločenského rázu. Myslela som si, že to bude príbeh hlavnej hrdinky, krajčírky, ktorá to v živote nemala ľahké ale odvážne si ide za svojím snom o šijacom stroji. K mojej predstave sa to síce čiastočne blížilo ale štýl akým je kniha podaná ma výrazne prekvapil. Doteraz neviem, či v dobrom alebo v zlom zmysle🤷‍♀️. Asi podľa nálady 😅.

Rozprávačom je samotná krajčírka, ktorej meno som sa po celý čas nedozvedela. Začína od svojho útleho veku, keď sa o ňu starala babička a ona sa od nej učila remeslo. Jej osud sa však rozvíja veľmi pomaličky, len na pozadí iných príbehov, ktorých bola nejakým spôsobom súčasťou a svedkom. Dozvedela som sa o milej krásnej Ester, škandále slečien Proverových, či o extravagantnej Miss. Až približne od polovice knihy sa rozprávanie hlavnej hrdinky začalo viac sústrediť na ňu samotnú. Práve od toho momentu som knihe konečne prišla na chuť, hoci to už nebolo úplne to pravé orechové. 

Autorka má opisnejší štýl písania. V niektorých odsekoch často odbieha od témy k detailom okolo šitia alebo sa snaží objasniť minulosť a správanie mnohých vedľajších postáv. Predkladá nám tak obraz vtedajšej spoločnosti ale na úkor pomalšieho dejového tempa.

"Ať se stane, co se má stát. Jsme suché listy vydané napospas větru."

Kniha je zaujímavá z historického pohľadu (aj keď ani presné časové obdobie sa tu nedozvedáme 😅), poukázaním na vtedajšie spoločenské pomery, prezentáciou krajčírskeho remesla a taktiež emóciami. Príbehy vedľajších postáv, ale aj našej krajčírky chytia za srdce a občas ho aj zlomia 💔. Mrzí ma, že záver bol uťatý v tom najlepšom a čo mohlo byť viac opísané, rozvinuté, skončilo na pár stranách v epilógu. 

Sen o šicím stroji je nenáročným čítaním, ktorého hodnota je najmä v emotívnych osudoch postáv a poukázaní na náročné časy (nie len pre krajčírky). Kto má rád historické romány a rôzne životné príbehy, v tejto knižke si môže prísť na svoje 😉. 

Za knižku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Grada. 

3,5⭐/5⭐