Schôdzka so smrťou - Agatha Christie

26.06.2023

Agatha Christie v štýle - keď sa rodinná dráma zmení na detektívku. 


Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ         Rok vydania: 2023        Počet strán: 200        Väzba: pevná        Preklad: Lenka Cinková        Žáner: klasická detektívka


Sarah Kingová sa na dovolenke v Jeruzaleme zoznámi so zvláštnou americkou rodinou – Boyntonovcami. Veľmi rýchlo zistí, že rodinu ovláda despotická nevlastná matka, ktorá bráni deťom kontaktu s inými ľuďmi. Boyntovcov však stretáva aj počas výletu do Petry, kde sa emócie medzi členmi rodiny ešte viac vyostrujú. Keď raz večer nájdu nepríjemnú pani Byontonovú mŕtvu, plukovník Carbury z jeruzalemskej polície povolá k prípadu Hercula Poirota, ktorý si taktiež vybral túto destináciu na dovolenku. Na vyriešenie prípadu má však len 24 hodín. Zvládne túto neľahkú úlohu a zistí pravdu o smrti zákernej pani Boyntonovej? 

Zrejme neexistoval a neexistuje autor, ktorí by dokázal na toľko rôznych spôsobov začať detektívku, ako to dokázala Agatha Christie. Schôdzka so smrťou je jedna z tých, ktoré začnú neobvykle, zaujímavou vetou: "Je ti jasné, že ju treba zabiť, však?" Istota, že budete chcieť vedieť viac. Návnada je hodená 😉.

Hneď od začiatku som tušila, že to bude poriadne premyslená zápletka, ktorá však nebola ani tak veľmi zamotaná ako skôr rafinovaná. Vôbec som nedokázala hádať možného vraha, mohli ním byť totiž všetci. A aj keď som čakala, že sa Poirot trochu zapotí (keďže mal prípad vyriešiť za 24 hodín), sršal až nadprirodzenou dávkou sebaistoty. O to viac som bola netrpezlivá a chcela vedieť pravdu (, ktorú Poirot zjavne poznal takmer od začiatku 😅).

Príbeh je posadený do zaujímavého prostredia, ktoré bolo autorke známe z jej ciest s druhým manželom archeológom. Ocitáme sa na rozpálenom slnku, obklopení červenými skalami a všade pobehujú splašení beduíni. Vo vzduchu okrem spaľujúcej horúčavy cítiť aj napätie, ktoré by sa dalo aj krájať. Zbožňujem ten pocit, keď už viete, že sa niečo stane a čakáte kedy a ako 😳. Hlavnú kostru príbehu drží pokope hlavne psychológia postáv. Autorka vytvorila skutočne zaujímavé osobnosti. Rodina Boyntonovcov bola z psychologického hľadiska rozhodne pozoruhodný prípad a aj bez vraždy by ma zaujímalo ako by sa vzťahy jej členov vyvíjali. Matka, ktorá sa vyžíva v ovládaní druhých a deti, ktoré "...žijú vo väzení tak dlho, že keby sa dvere na väznici otvorili, vôbec by si to nevšimli!" Skrátka - celkom slušná rodinná dráma 👌. 

Hoci začiatok začína trošku neobvykle, koniec je pre knihy s Herculom Poirotom úplne tradičný. Jeho záverečné teatrálne vystúpenie, kde sa zahráva s poslucháčmi ako mačka s myšou, je pre mňa vždy výborným zážitkom. Dokonalý zlatý klinec programu. Dokonalá detektívka❤️. 

Za poskytnutie knižky na recenziu ďakujem vydavateľstvu Slovenský spisovateľ.

5⭐/5⭐


PS: kniha mi v určitom momente pripomenula seriálové spracovanie (2008), z ktorého som si pamätala len ten jeden konkrétny moment. Keď som si však po prečítaní pozrela ukážku seriálu, bola som riadne prekvapená ako veľmi sa líši od knižného spracovania. Videli ste?