Ruža a bodliak - Laura Frantz

11.01.2024

Trošku iná Laura Frantz, než na akú som zvyknutá. Ako sa mi páčila?


Vydavateľstvo: i527.net        Rok vydania: 2023        Počet strán: 448        Väzba: pevná        Preklad: Jana Nagypálová        Žáner: historický, romantický


V roku 1715 vládli v škótskom a anglickom kráľovstve nepokojné časy. Otca lady Blythe Hedleyovej vyhlásia za vlastizradcu za sympatie s jakobitmi a mladá Blythe tak nemá inú možnosť len ujsť z Anglicka. Vďaka dávnemu priateľstvu ju v tajnosti ubytujú vo veži Wedderburnského hradu v Škótsku. Blythe však veľmi rýchlo zisťuje, že je novému pánovi hradu len na príťaž. Everard Hume má totiž svoje vlastné problémy. Len pred pár hodinami mu zomrel otec, na pleciach má starosti o prchkého brata s nebezpečnými politickými názormi a najmladší súrodenec potrebuje opateru a vzor. Čo bude s Blythe? Dodrží Everard dohodu a ochráni ju? A čo ak to, čo ich malo spojiť ich napokon rozdelí?

V posledných rokoch nás autorka Laura Frantz zásobovala úchvatnými historickými románmi situovanými do koloniálnej Ameriky. Teraz však prichádza s príbehom odohrávajúcim sa na opačnej strane oceánu. Indiánov a zruby vystriedali škóti a hrady. A teda, po dlhšej dobe to bola príjemná zmena 👍.

To, že je Ruža a bodliak iná ako posledné autorkine knihy dokazujú aj hneď prvé kapitoly. Určite musím oceniť snahu zvýrazniť typické škótske nárečie (klobúk dole za preklad👍). Chtiac-nechtiac ma to spočiatku vyrušovalo ale celkom rýchlo som si zvykla a potom už som mala tendenciu aj v bežnom živote používať "aye" alebo "nae" 😀. Trochu sklamane však musím zhodnotiť, že mi trvalo takmer celých sto strán, kým som sa do príbehu ponorila po dejovej stránke. Čitateľ je hodený do prostredia, ktoré je samo o sebe plné politického chaosu, boju o moc, súbojmi medzi kráľmi, dynastiami a pod. Trochu mi trvalo pochopiť situáciu v krajine ale napokon som sa z toho dostala a konečne si príbeh začala užívať.

Hlavná hrdinka mi nesmierne sadla. Na danú dobu veľmi vzdelaná a sympatická. Romantika bola nežná, nenútená a veľmi príjemná. Pekne zapasovala do prostredia chladných múrov hradu a záhrad plných farieb. Páčil sa mi aj malý výlet do historického Edinburghu, ktorý bol v daných časoch možno iný, než by ste čakali 🙊. 

Ako som spomínala, prvých cca sto strán bolo pre mňa náročnejších ale následne som sa už od knihy nevedela odtrhnúť. Napínavé chvíle striedali tie srdcervúce a posledné kapitoly plné zvratov mi dokonca vyhnali na čelo kvapky potu. Osudy Blythe, Everarda ale aj ďalších zaujímavých postáv vás chytia za srdce. A hoci sa v knihe objavia aj klišé typické pre daný žáner, sú odpustené 🤫.

Ak máte chuť na romantiku zabalenú do histórie, napätej politiky a pútavého prostredia s nebezpečenstvom nabitou atmosférou, určite skúste Ružu a bodliak. Pre mňa to síce nie je najlepšia kniha od autorky ale za prečítanie určite stojí 😉.

Za poskytnutie knižky na recenziu ďakujem vydavateľstvu i527.net.

4⭐/5⭐