Raňajky u Tiffanyho - Truman Capote

01.07.2022

Nadčasová a nestarnúca klasika ❤️. 


Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ        Rok vydania: 1966        Počet strán: 115        Väzba: pevná        Žáner: spoločenský román        Preklad: Božica Vilikovská    Ilustrácie: František Kaušitz


Ťažko povedať, čo som od tejto knihy očakávala. Vyhýbala som sa filmového prevedeniu, pretože som si najskôr chcela prečítať knihu, ale aj k tej som sa akosi nemala 🙈. Nakoniec sa to nedávno zlomilo, keď som objavila toto krásne ilustrované vydanie. Ilustrácie a fakt, že ide o kratučkú tenučkú knižku ma nakopli k tomu, aby som sa do nej konečne pustila. Prečítala som ju naozaj rýchlo. A páčila sa mi 👌.

Neviem prečo, ale vždy som si myslela, že Raňajky u Tiffanyho budú mať takú klasickú kaviarenskú atmosféru ☕. Že pôjde o príbeh odohrávajúci sa v podniku, kde dávajú ráno čerstvé sladké pečivo s kávou, neskôr miešané drinky a stále tam hrá príjemná hudba. Tí, čo ste čítali, prosím, nesmejte sa mi 😅. Ale môžeme povedať, že drinky a hudba tam nejakú úlohu predsa len zohrávali 😀.

Hlavnou hrdinkou príbehu je mladučká Holly Colightlyová hľadajúca si svoje miesto v živote. Rebelská, svojská, roztopašná a možno trošku naivná, túžiaca po svojom mieste na výslní slávy. Ide si pevne za svojím snom, aj keď občas nevie, ako ten sen v skutočnosti vyzerá. Rozprávačom je mladý spisovateľ, v ktorom som videla samotného autora a ktorý spozná Holly ako svoju susedku a stane sa jej dobrým priateľom. Postupne odhaľuje jej tajomstvá a prísne stráženú minulosť. 

"Nikdy nemajte rád nič divé, pán Bell," podarila mu Holly. "To bola doktorova chyba. On vždy vláčil domov kadejaké divé tvory. Jastraba so zlomeným krídlom. Ba raz aj dospelého rysa so zlomenou nohou. Ale nemôžete dať srdce divému stvoreniu: čím ho máte radšej, tým väčšmi zosilnie. A napokon je také silné, že ujde do lesa. Alebo vyletí na strom. Potom na vyšší strom. A nakoniec sa vznáša na nebi. Tak sa to s vami skončí, pán Bell. Ak svoju lásku upnete na divého tvora. Skončí sa to tak, že budete pozerať do neba." 

"Nehovorím, že netúžim po bohatstve ani po sláve. Jedno aj druhé mám na programe, a raz sa to pokúsim získať, ale ak sa mi to podarí, chcem ešte vždy mať svoje ja. Keď sa jedného krásneho dňa zobudím a pôjdem na raňajky k Tiffanymu, chcem byť sama sebou." 

S autorom som už mala tú česť prostredníctvom diela Chladnokrvne. Sú to však tak odlišné veci, že ich ani nemožno porovnať. Jedna kniha plná do detailu vyšperkovaných opisov a druhá postavená na dialógoch a rozprávaní. Pútavosť knihe rozhodne nemožno odoprieť. Čítalo sa to ľahko a veľmi rýchlo. Nevedela som sa odtrhnúť a to aj napriek tomu, že Holly nie je postava, ktorá by mi hneď sadla. A určite ani nemusí každému sadnúť. Jej nezvyčajnosť ma však fascinovala. Skrátka to malo šmrnc a čaro. 

Jediné, čo mi v knihe nesadlo (a žiaľ, nedokážem posúdiť, či to bolo prekladom alebo to tak malo byť) bolo oslovenie "dušička", ktoré Holly často používala. Mám pocit, že podobné oslovenia používajú skôr staršie dámy a nie mladučké dievčatá.

Určite sa chystám pozrieť aj film a dúfam, že mi nepokazí príjemný zážitok z knihy. Ten by som si rada zachovala ❤️. 

Ako ste na tom vy? Čítali ste? Alebo ste videli film?

5⭐/5⭐